Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) 1 Aralık 2013 Pazar  günü Karpaz Yarımadası’nda Girne Dağları’nın doğu bölümünün kuzey eteklerinde bulunan Kaplıca ve Mersinlik köylerini ziyaret etti.

İlk ziyaret yeri Kaplıca köyünün küçük ama şirin köy kahvehanesiydi. Burada günün ilk kahvesi alındıktan sonra köy dolaşılarak fotoğraflandı ve köylülerle sohbet edildi.

Ardından öğle üzeri Mersinlik köyüne hareket edildi. Köy muhtarı Celal Şeker, kahvehane ve caminin bulunduğu köy meydanında ekibi güler yüzle karşıladı. Köydeki eski, otantik kemerli yapılar, kapılar, ağıllar, muhtar eşliğinde gezildi. Köylüler fotoğrafçılara oldukça ilgi gösterdi.

Mersinlik köyünün halkı Türkiye’nin Trabzon bölgesinde bulunan Çaykara’dan buraya yerleşmişler ve oradaki geleneklerini sürdürürlerken yeşile daha da yeşillik katarak köylerini tıpkı bir Karadeniz köyüne dönüştürmüşler.

Tüm köy sakinleri bahçelerinin bir bölümünde kendi ihtiyaçları için çeşitli sebzeler yetiştirmektedirler. Köyde bulunan çok sayıda birkaç yüzyıllık zeytin ağaçlarını da korumuşlar. Köyde FODER üyelerine bazı evlerin bahçesinde yetiştirilen tropikal bir ağaç olan Papaya ağacının olgunlaşmış meyvelerinden ikram edildi.

Yaklaşık 2-3 saat vakit geçirilen Mersinlik köyündeki  baraj da ziyaret edilerek fotoğraflandı.

Geri dönüş sırasında kuzey sahil şeridindeki İngiliz döneminde inşa edilen harup ambarları da ziyaret edilip, hem ambarlar hem de dalgalı deniz fotoğraflanmıştır