XXIII. Devlet Fotoğraf Yarışmasında da yine üyelerimiz başarılı sonuçlara imza attılar. Sergileme ve başarı ödülünü almaya hak kazanan sanatçılar ve eserleri, seçmelerin ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Seçici Kurul üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ahmet Beyhan Özdemir, Coşkun Aral ve Reha Bilir ile yapılan söyleşide açıklanmıştı.

Bu yıl 62 fotoğraf sanatçısının 371 fotoğrafla katıldığı yarışmada, seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda, 28 fotoğraf sanatçısının 50 fotoğrafı sergilenmeye değer bulunurken, Muharrem Amcazade’nin “Çocuk ve Sokak Çalgıcısı”, Neray Oykan’ın “Gölge Etme” ve Yılmaz Akgünlü’nün “Macera” isimli fotoğrafları başarı ödülüne layık görülmüştü.

17 Aralık 2013 Salı akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleşen sergi, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu tarafından yapıldı.

Sergi açılışı öncesi, yarışmada 2 bin TL olarak açıklanan başarı ödülünü almaya hak kazanan Muharrem Amcazade, Neray Oykan ve Yılmaz Akgünlü’ye ödülleri ve plaketleri de verildi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Bizlerden farklı gören farklı hayal eden, hayal ettiklerini bir kareye ustaca sığdırabilen içimizdeki ışığı hayata yansıtabilen insanlardır fotoğrafçılar” diyerek, fotoğrafçıların ışığın ustaları olduğunu belirtti.

Fotoğraf sanatının, hissetmeyi, hayal etmeyi, sabretmeyi içinde barındıran, tarih, doğa, insan ve hayvan sevgisiyle göremediklerimizi önümüze koyduğunu ifade eden Eroğlu, fotoğrafçılığın güzellikleri duyguları yakalamak kadar ruhu dinlendiren ve insanı içten eğiten bir sanat olduğunu da ifade etti.

Eroğlu, bu sanatın ülkede yaygınlaşmasını sağlamak için uğraş veren herkesi kutlayarak, ödül alanların da gelecekte birçok başarıya imza atmasını temenni etti.

Zümral Hasanoğlu’nun “Uzaylım”, Süleyman Candar’ın “Aynı Yolda”, “Unutulan” ile “Çocuk ve Deniz”, Giray Karahasan’ın “ÖRTBAS ET-ME”, “Çamurun Armonisi 1” ile “Kırmızının Cazibesi 1”, Mustafa Evirgen’in “Şemsiyeli Adam”, “Yaşamın İzleri” ile “Kaos”, Fergün Ulual’ın “Tea-time”, “Fatima” ile “Kavalcı”, Tevfik Ulual’ın “The Wheel” ile “Takip”, Süleyman Kaptan’ın “Anneye Yakarış” ile “Doğada Yaşam”, Yıltan Taşçı’nın “Müzik Mutluluktur”, Sunalp Çelebi’nin “Adsız 1”, Lisani Otağ’ın “Bir Yorumsuz Daha”, Gülden Gün’ün “Hüzün” ile “Hatıralar”, Neray Oykan’ın “Hayret”, Berkiye Gürcan’ın “Biberler Firarda”, “Kum Zambağı” ile “Hade Evladım”, Mehmetali Karahasan’ın “Tezgah Başında”, Yılmaz Akgünlü’nün “Masumiyet”, Hasan Bağlar‘ın “Emperor’s Love” ile “Autumn”, Rabia Küçük’ün “Gözde” ile “Gökhan”, Hüseyin Sayıl’ın “Bulutların Üzerinde”, Nurperi Özgener’in “Kültürümüzün Son İzleri III” ile “Kültürümüzün Son İzleri VI”, Ebru Derviş’in “Sonbahar”, Mehmet Gökyiğit’in “Walk of Life”, “Harmoni” ile “Düşlem”, Mustafa Müezzinoğlu’nun “Colors and Light”, Muharrem Amcazade’nin “Nehir Yürüyüşü”, Muazzez Tokatlıoğlu’nun “Kapı Aralığından”, Duyal Tüzün’ün “Karnaval”, Mine Türkelman’ın “Ne Olursan Ol Gel”, Buket Özatay’ın “Hayali Aşk” ile “Yüzen Market”, Ebru Uskan Akçalı’nın “Düşünce” adlı toplam 50 fotoğraf sergilenmeye layık görüldü.

Ödül ve sergileme alan tüm üyelerimizi kutlarız...