Telsim  - FODER “Kıbrıs’ta Kadın Olmak” temalı fotoğraf yarışmasında Jüri üyesi olarak adamızda bulunan Garbis Özatay, 25 Aralık 2013 Çarşamba akşamı FODER Dernek binamızda konuğumuz oldu.

Herkesin Milliyet Gazetesinin ünlü fotoğrafçısı olarak yakından tanıdığı ve şu anda Cumhuriyet gazetesinde çalışan Garbis Özatay, dolu dolu geçen meslek yaşamındaki birçok anısını bizlerle paylaştı ve tarihe ışık tutan birçok önemli ve değerli fotoğrafı hakkında sunum yaparken bizleri bilgilendirdi.

İsmet İnönü, Bülent Ecevit, İran Şahı Rıza Pehlevi, Ürdün Kralı Tallal ile ilgili yaşadıklarından geceye katılan tüm Üyelerimiz çok etkilendi ve özellikle Türkiye’nin farklı bölgelerinde çektiği fotoğraf kareleri büyük bir beğeni ile izlendi. Kardak krizi sırasında çektiği fotoğraf ve Boğaz Köprüsü inşaatı sırasında çekmiş olduğu fotoğraflar unutulmaz kareler olarak hep akıllarda kalacak.

Kendisine sunduğumuz Kadir Kaba tarafından hazırlanan “ Kıbrıs Türk Fotoğrafı’nın Töreni” isimli kitabı mutlaka okuyacağını ve arşivinde güzel bir anı olarak saklayacağını belirten Garbis Özatay, FODER Üyeleri ile aynı ortamı paylaşmaktan duyduğu sevinci dile getirdi.

Meslek yaşamı boyunca birçok ödül kazanan Özatay için en önemlisi, Türkiye basınının Oskarı sayılan ve 1998 yılında almış olduğu Sedat Simavi Ödülü.

Anıları ile ilgili bir de kitap çalışması olan Garbis Özatay’a sağlıklı ve fotoğraf dolu bir yaşam diliyoruz.