Telsim ile FODER işbirliğinde düzenlenen “Kıbrıs’ta Kadın Olmak” temalı Fotoğraf Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

Fevzi Tanpınar, Garbis Özatay, Hikmet Uluçam, Sevilay Sadıkoğlu ve Uğurcan Akyüz’ün jüri üyesi olduğu yarışmanın Birincisi “Kafesler Fırında” isimli fotoğrafıyla Asbaşkanımız Mehmet Gökyiğit, İkincisi “Sanat Aşkı” isimli fotoğrafıyla Üyemiz Berkiye Gürcan ve Üçüncüsü de “Seriye Nene” isimli fotoğrafıyla Hasan Karlıtaş oldu.

 

Yarışma sonucunda, derece alanlar haricinde “Muazzes Teyze” isimli fotoğrafıyla Hatice Aydın’ın Telsim Özel Ödülü’ne; “Bandabulyadan Dönüş” isimli fotoğrafıyla Berkiye Gürcan’ın, “Mesaryanın Ninesi” isimli fotoğrafıyla Hatice Aydın’ın ve “Nineden Toruna” isimli fotoğrafıyla Mehmet Gökyiğit’in de Başarı Ödülü’ne layık görüldüğü açıklandı.

Yarışma sonuçları 25 Aralık 2013 Çarşamba günü FODER Dernek binasındaki Basın toplantısında jüri üyeleri Sevilay Sadıkoğlu, Garbis Özatay ve Uğurcan Akyüz tarafından açıklandı ve Sevilay Sadıkoğlu, yarışmaya 37 yarışmacının toplam 247 fotoğrafla katıldığını, İlk değerlendirmenin 9 Aralık’ta ve ikincisinin de 25 Aralık’ta yapıldığını ve yapılan değerlendirme sonucunda 50 fotoğrafın finale kaldığını belirtti.

Garbis Özatay ise, Kıbrıs’ta belli yaştaki kadınların kadın olmanın zorluklarını bire bir yaşadığını belirterek, kendisinin de 1974’ten sonra sık sık Kıbrıs’ta bulunan biri olarak bu zorlukları iyi bildiğini söyledi. Özatay, fotoğrafları seçerken de bu tür ipuçlarını değerlendirdiklerini belirtti.

Uğurcan Akyüz de, 1987’de İş Bankası ödülü alacak kadar fotoğrafla iç içe olduğunu anlatarak, şu an da her fırsatta yazılar yazıp sanat müzesi kurulması için uğraştığını söyledi. Akyüz, kurumsal şirketlerin bu tür sponsorluklar üstlenerek topluma katkı koymasının önemine işaret ederek, yarışmanın uzun yıllar sürmesini temenni etti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’in himayesinde Bedesten’de yer alan sergi açılışı ise, 26 Aralık 2013 Perşembe akşamı saat 17.30’da gerçekleştirildi.

Sergi açılışı öncesinde yarışmayla ilgili kısa bilgiler verildi, ardından Dernek Başkanımız Hüseyin Sayıl, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber birer konuşma yaptı. Cumhuriyet  Meclisi Başkanı Sibel Siber, teması “Kadın” olan bir fotoğraf sergisini gezecek olmaktan keyif aldığını söyledi ve Kıbrıs’ta kadın olmanın güzel olduğunu kaydederek “Yeter ki toplum bu güzelliği olması gereken yere taşısın” dedi. Siber, fotoğrafçılığın çok güzel bir sanat dalı olduğunu söyledi ve bu serginin Mecliste de açılmasını istediklerini de belirtti. 

Jüri üyelerine plaket verilmesinin ardından dereceye girenlere ödülleri verildi ve büyük bir katılımla gerçekleşen sergi, büyük beğeni topladı.