23 Ocak 2013 Perşembe akşamı Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof Dr. Uğurcan Akyüz, “Fotoğraf Okumak” konusunda Üyelerimize yönelik hazırlamış olduğu eğitim ve sunumunu Dernek binamızda gerçekleştirdi.

Oldukça kalabalık bir katılımla gerçekleşen etkinlikte, sunum sonrası  Üyelerimizin sorularını da cevaplayan Akyüz, Görsel sanatlarla ilgili karşılaştırmalar da yaparak “Fotoğraf Okumak” konusunun pekişmesini sağladı.

1983 yılında Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü'nden mezun olan Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, 1987'de Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü'nde Yüksek Lisans derecesi aldı. 1990’da HÜ, GSF, Grafik Bölümü'nde sürdürdüğü Sanatta Yeterlik çalışmasının tez aşamasında iken doktora eğitimi için YÖK bursu ile İngiltere’ye gitti. 1994’de J.F. Laxton bursunu kazandı ve Leicester, De Montfort University School of Design and Manufacture’da öğretim elemanı olarak çalıştı. 1995 yılında DMU’den doktora (Ph.D) derecesi ile Türkiye’ye döndü. 1997'de Doçent ünvanı aldı. 2003'de Profesör oldu ve HÜ, GSF, Grafik Bölümü Başkanlığına atandı. 2004 yılında Goethe Enstitüsü bursu ile Almanya-Münih'e gitti. Aynı yıl HÜ, Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğüne atandı. 2006'da KKTC, Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin kuruluşunu gerçekleştirdi ve 2010 yılına kadar Dekanlığını yaptı. 1996’da Ankara’da, 2007’de ise KKTC’de açılan ilk dijital resim sergileri dahil; sekizi yurtdışında, toplam onsekiz kişisel sergi açtı. 1989’da “Sabaha Karşı Bir Zaman” adlı kitabı, sekiz sergi katalogu ve makaleleri yayımlandı; sanat, Grafik Tasarım ve fotoğraf konularında seminerler verdi. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli yarışmalı ve karma sergilere, bienallere katıldı. Pek çok akademik ve sanatsal etkinliğin oluşumunda rol aldı ve gerçekleştirdi:

Akyüz ayrıca; içinde Türk sanatı tarihinde ilk defa bir dijital çalışmaya verilen “başarı” ödülü de dahil pek çok ödül aldı. Yurtiçi ve yurtdışında müzelerde, özel ve resmi koleksiyonlarda çok sayıda çalışmaları bulunmaktadır.

Türk eğitim sistemi içinde ilk defa YÖK onaylı bir SANAT VE TASARIM DOKTORA PROGRAMI açılmasını YDÜ bünyesinde sağlayan Akyüz; akademik ve sanatsal çalışmalarını Lefkoşa’da sürdürmektedir.

Aynı zamanda; Kıbrıs Postası gazetesinde YAKINDAN SANAT köşesi için haftalık makaleler yazmakta, yine YAKINDAN SANAT isminde Yakın Doğu TV’de bir  program hazırlayıp sunmaktadır.

Gece sonunda Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin “Rauf Denktaş” konulu Ekslibris Yarışması kataloğunu da kütüphanemize armağan eden Akyüz, ilerki dönemlerde de Derneğimize katkı yapacağının sözünü verdi.