30 Ocak 2014 Perşembe akşamı Dernek binamızdaki  etkinlikte “Kıbrıs’ta Madencilik” konusunda bir belgesel gösterimi izlenmiş ve 6 Şubat Perşembe günü özel izin alınarak, Kıbrıs’ta halen aktif olarak bakır madenciliğinin yapıldığı tek işletme yeri olan Skouriotissa Madeni’ne ziyaret gerçekleşmiştir.

Yetkililer eşliğinde maden alanları Üyelerimize gezdirilerek bilgiler aktarılmış ve fotoğraf çekimleri gerçekleşmiştir. Açık maden işletmeciliğinin yapıldığı Skouriotissa Madeni, 2000 yıldır faaliyet gösteren bir yer ve halen Hellenic Cooper Mines adlı şirket tarafından işletiliyor.

Kıbrıs Adası için ayrı bir öneme haiz olan bakırın, çeşitli aşamalardan geçerek ihracata hazır hale getirilmesine kadar tüm ayrıntılar hem yerinde gözlemlenmiş, hem de  bu konudaki bilgiler pekiştirilmiştir.

Fotoğrafik açıdan da birçok görsel zenginlik içeren maden alanında ilk kez görüntü alma fırsatını yakalayan FODER Üyeleri tarafından, özellikle maden alanının renk tonları ve panaromik görüntüleri çok etkileyici bulunarak, böyle bir yerde fotoğraf çekme ayrıcalığını yaşamanın mutluluğu dile getirilmiştir.