Merhum fotoğrafçı Öztan Özatay anısına düzenlenen “6. Öztan Özatay Fotoğraf Yarışması” sonuçları 19 Şubat Çarşamba günü açıklandı.

6.’sı düzenlenen Öztan Özatay Fotoğraf Yarışması’nda 99 katılımcı 986 fotoğrafla üç farklı dalda yarıştı.

Yarışmanın jüri üyeliğini Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim elemanı Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ile birlikte Türkiye’nin önemli fotoğraf sanatçılarından İbrahim Zaman ve Prof. Dr. Güler Ertan yaptılar. Ödüllerin açıklanmasının ardından fotoğraf söyleşisi de yapıldı. Söyleşi ve jüri üyelerinin sunumları esnasında katılımcılar ve fotoğraf severler jüri üyelerine yarışma değerlendirmeleri ve fotoğraf sanatı ile ilgili sorular sordu.

Merhum Öztan Özatay’ın anısına Özatay Fotoğrafçılık tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında dereceye girenler ve ödülleri şöyle:

“Renkli dalda Öztan Özatay Başarı Ödülü’nü “Festival” isimli fotoğrafla Kamil Saldun (Canon EOS 650D 18-55 IS Kit),  Rauf Raif Denktaş Özel Ödülü’nü “A cars dream” isimli fotoğrafla Gökhan Saymaz (1,500TL) ve Kemal Saraçoğlu Özel Ödülü’nü “Müzik” isimli fotoğrafıyla Ebru Uskan Akaçalı (1,250 TL), siyah beyaz dalda Rauf Raif Denktaş Başarı Ödülü’nü “Sonsuzluk” isimli fotoğrafıyla Arif İşgüzar (1,500TL), Öztan Özatay Özel Ödülü’nü “Düşeş” isimli fotoğrafıyla üyemiz Mustafa Evirgen (Canon EOS 1100D 18-55 IS Kit) ve Türkiye İş Bankası Özel Ödülü’nü “Eski dostlar” Tijen Erol Yakup (1,000TL), doğa dalında Rauf Raif Denktaş Başarı Ödülü’nü “Uzaylı” ismli fotoğrafıyla üyemiz Mustafa Evirgen (1500TL), Öztan Özatay Özel Ödülü’nü “Yemek vakti” isimli fotoğrafıyla Erim Tandoğdu (Olympus Yarı Profesyonel Dijital Fotoğraf Makinesi)  ve Türkiye İş Bankası Özel Ödülü’nü “Mr.Caretta” isimli fotoğrafıyla Özgür Gökaşan (1,000TL) kazandı.”

Ayrıca jüri üyeleri renkli kategoride Gökhan Gökberk’i ve doğa kategorisinde de Birtan Gökeri’yi Jüri Özel Ödülü’ne layık gördü.

Yarışmada  Mustafa Evirgen (11), Mehmet Gökyiğit (8), Tevfik Ulual (5), Ayşe Gökyiğit (3), Doğay Erçağ (3), Berkiye Direk (2) ve Ayşe Kocaismail (1) sergileme alan üyelerimiz oldular.

Öztan Özatay 6. Fotoğraf Yarışması ve Sergisi için oluşturulan jüri tarafından seçilen eserlerin tümü, 18 Mart’ta 18-29 Mart tarihleri arasında Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşturulacak.