Telsim ve Kıbrıs Türk Fotoğtaf Derneği (FODER) tarafından düzenlenen Fotoğraflarla Benim Kıbrıs’ım:Kıbrıs’ta Kadın Olmak konulu sergisinin altıncı durağı Girne oldu.

İlk olarak Lefkoşa’da Bedesten’de açılan sergi, sırasıyla, Cumhuriyet Meclisi, Gazimağusa, İskele ve Güzelyurt’a taşınmıştı.

Girne Amerikan Üniversitesi Teknopark Sergi Alanı’nda yer alan serginin açılışını, Girne Kaymakamı Mehmet Envergil, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Girne Amerikan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Olgun Üstün, Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve FODER Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşe Gökyiğit birlikte yaptılar.

Serginin açılışında konuşma yapan FODER Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşe Gökyiğit, FODER olarak ülkemizin sosyal, kültürel ve doğal güzelliklerini fotoğraf karelerine taşımak ve bu değerleri ön plana çıkarmak amacıyla faaliyet gösterdiklerini kaydetti.

Çalışmalarında  işbirliğine önem verdilklerinin altını çizen Gökyiğit, “Telsim Sanat’la geçen yıl başlattığımız, “Benim Kıbrısım” temalı ilk sergimizden sonra, yine buram buram Kıbrıs kokan, ama bu kez kadınlarımızı ön plana çıkaran, “Kıbrıs’ta Kadın Olmak” temalı ikinci sergimizi gerçekleştiriyoruz. Bugün, Girne Amerikan Üniversitesi’nde serginin açılışını yapmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Sanatseverlerin sergide, Kıbrıs’ta kadın olmanın binbir haliyle karşılacağını ve  her karenin onları  bir seyahate çıkaracağını kaydeden Gökyiğit, “Bu seyahatte ilerlerken gördüklerinizden etkilenip, karelerin ruhlarınıza dokunmasını dilerim” şeklinde konuştu.

Telsim Genel Müdürü Rasim Karas da yaptığı konuşmada “Telsim Sanat” olarak kadın konusunu ele alan bir fotoğraf sergisinin açılışını, güzide bir kurumda yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Bu yılki fotoğraf yarışmasında  özellikle kadın konusunu seçtiklerini kaydeden Karas, kadının Kıbrıs tarihinde ve geleceğinde önemli bir rol üstlendiğinin altını çizdi.

Karas, sergiyi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Büyükhan’a taşıyıp, sanatseverlerle tekrardan buluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı onur duyduklarını ifade  eden Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Olgun Üstün ise, “Değerli fotoğraf sanatçılarının birbirinden güzel eserlerinin,  üniversitemizin çatısı altında sergilenmesi bizi onurlandırıyor” dedi. Sergideki 50 eseri de çok değerli olduğunu belirten Üstün, yarışmaya katılan tüm fotoğraf sanatçılarını gönülden tebrik etti. Üstün, serginin konusunun kadın olması ve sergiden elde edilecek gelirin ÖZEV’e (Özel Eğitim Vakfı) gidecek olmasının sergiyi daha duygusal ve anlamlı kıldığının altını çizdi

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ise konuşmasında, böylesine güzel bir sanatsal hareketliliğin Girne’ye taşınmasından dolayı mutluluk duyduğunu  belirterek, sergide emeği geçen ve sergiye katkı koyan herkese Girne halkı adına teşekkür etti.

Aygın, Girne’yi  sanatın merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, bunun olabilmesi için belediyenin yanısıra özel kurumların da katkısının büyük bir önem taşıdığını kaydetti. Telsim Sanat’ın FODER ile birlikte düzenlediği sergiyi takdire değer bulduğunu ifade eden Aygın, “Telsim Sanat ve FODER, sosyal sorumluluk projesi kapsamında sanata verdikleri değerden dolayı alkışa layıktır” dedi.

Girne Kaymakamı Mehmet Envergil de konuşmasında, 8 Mart dünya kadınlar günü öncesinde, adanın birçok yerinde dalga dalga yayılan bu serginin konusunu ve zamanlaması çok doğru ve anlamlı bulduğunu dile getirdi. Etkinliğe katkı koyan herkese teşekkürlerini ileten Envergil, “Fotoğraflarda beklediğim gibi, Kıbrıs’ın  emektar ve üretken kadınlarını gördüm. Kadınların yüzünde tarihin ve acıların izlerini gördüm” dedi.

Fotoğraflarla Benim Kıbrısım:Kıbrıs’ta Kadın Olmak sergisi, Girne Amerikan Üniversitesi Teknopark Sergi Alanı’nda 04 Mart’a kadar gezilebilecek.