Telsim ve Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) işbirliğinde düzenlenen “Benim Kıbrısım: Kıbrıs’ta Kadın Olmak” konulu sergi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde son kez Büyükhan’da sanatseverlerle buluştu.

Ülkemizde 5 bölgeyi turne halinde dolaşan ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan sergide, Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir de konser verildi ve gazeteci-yazar, müzisyen Kürşat Başar, ses sanatçısı Ayşen ve piyanist, besteci Burçin Büke sahne aldı.

Serginin açılışında Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, FODER Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşe Gökyiğit bir konuşma yaptı.

Serginin sanatseverlerle ilk kez buluştuğu Bedesten’deki açılışını da gerçekleştiren Meclis Başkanı Sibel Siber, Dünya Kadınlar Günü’nde yapılan etkinliği çok anlamlı bulduğunu dile getirdi.

Hayata, kalemiyle, emeğiyle, her türlü düşüncesiyle katkı koyan tüm kadınların dünya kadınlar günü’nü kutlayan Siber, “Güzel Kıbrıs’ta kadın olmak çok güzel” ifadesini kullandı. 

Siber, ülke ve dünya barışını yakalayabilmek için barış, uzlaşma ve sevgiyi içinde barındıran kadınları daha etkin görevlerde görmeyi arzuladığını kaydetti.

Açılışta konuşma yapan Telsim Genel Müdürü Rasim Karas ise, kadınların toplumların ve ailelerin gelişip, ilerlemesinde önemli bir rol üstlendiğine vurgu yaparak, tüm kadınların sadece bugününü değil, her gününü kutladı.

KKTC Telsim olarak, kadınlara pozitif ayrımcılık uyguladılarını belirten Karas, Telsim’de çalışanların %60’ını kadınların oluşturduğunu kaydetti. Karas, kadınların ekonomide çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çekerek, ”Kadınların olduğu her yerde ilerleme vardır. Bunu hayatın her alanında görmeyi arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

FODER Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşe Gökyiğit ise buram buram Kıbrıs kokan serginin kapanışını anlamlı bir günde, Dünya Kadınlar Günü’nde  yaptıkları için mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Gökyiğit, sanatseverlerin sergide, Kıbrıs’ta kadın olmanın binbir haliyle karşılaşacağını ve  her karenin onları  bir seyahate çıkaracağını kaydetti.

“Kıbrıs’ta Kadın Olmak” sergisi, Aralık ayında Bedesten’de yapılan açılışla sanatseverlerle buluşmuş, ardından Sibel Siber’in talebi üzerine bir ilke imza atılarak, Cumhuriyet Meclisi’ne taşınmıştı. Sergi, sırasıyla, Gazimağusa, İskele, Güzelyurt ve Girne halkıyla buluştu. Sergiden elde edilen gelir, Özel Eğitim Vakfı’na bağışlanacak.