Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin ilkini geçtiğimiz yılki Kütüphane Haftası etkinlikleri çerçevesinde ilk kez düzenlediği  “Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi ve Sergisi’nin” gezi atölye çalışması bu yıl Mağusa surlariçinde ve Mağusa limanında yapıldı.

Etkinlik çerçevesinde, Türk Maarif Koleji, Atatürk Meslek Lisesi, Lefkoşa Türk Lisesi ve Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nin fotoğrafçılık kulübü öğretmenleri Celal Öztürk, Didem Üstat Ercan ve Yılmaz Akgünlü eşliğindeki 24 öğrenci, deneyimli fotoğrafçılar Ceyhan Özyıldız, Emre Türkelman, , Mehmet Türkelman, Mustafa Müezzinoğlu ve Buket Özatay eşliğinde fotoğraf çektiler. Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, Asbaşkanımız Tevfik Ulual ve Üyemiz Leman Ahmetoğlu da böylesine anlamlı bir etkinliğe eğitmen olarak katkı koydular.

2.Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi’nde bu yıl Mağusa Suriçi’nin insan ve mimari dokusu ile eski eser ve yapıları turist rehberi Yusuf Örs ile birlikte gezilerek bilgi alındı ve fotoğraflar çekildi. Etkinliğe katılan öğrenciler deneyimli fotoğrafçılardan çekim teknikleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi alma imkanına sahip oldular.

2.Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi’nde çekilen fotoğraflar, 50. Kütüphane Haftası etkinliklerinin ilk günü olan 31 Mart Pazartesi saat 10.30’da Atatürk Kültür Merkezi’nin kütüphane bölümünde açılacak bir sergiyle, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Katılımcılara 2.Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi ve Sergisi’ne katılım belgesinin de verileceği açılışın ardından sergi, Kütüphane Haftasının son günü, 4 Nisan 2014 tarihine kadar mesai saatleri içinde ziyaret edilebilecek.