Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin, bireylerin okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığını artırmak hedefiyle her yıl çeşitli etkinliklerle kutladığı Kütüphane Haftası, Lefkoşa’da Milli Kütüphane’de düzenlenen 2. Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi Sergisi’nin açılması ile başladı.

Mart ayının son Pazartesi günü başlayan ve bu yıl 31 Mart – 4 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanacak olan 50. Kütüphane Haftası’nın açılış etkinliğine Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu ile Bakanlığın Kültür ve Sanat Danışmanı Süleyman Akosman katıldı.

Serginin açılışında kısa bir konuşma yapan Akosman, Kütüphane Haftası boyunca kütüphaneleri en çok kullanan çocukların ödüllendirileceği, kütüphane ziyaretleri yapılacağı ve yine çocuklara yönelik olarak Masal Günleri etkinliği düzenleneceği bilgisini verdi.

Akosman’ın konuşmasının ardından Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu tüm kitap koleksiyonunu Milli Kütüphane’ye bağışlayan Şair-Yazar Neriman Cahit’e ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na teşekkür ederek Neriman Cahit ile Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Koordinatörü Mehmet Güneş’e plaket takdim etti.

Milli Kütüphane’yi yıl boyunca en çok kullanan üç yetişkinin de ödüllendirilmesi çerçevesinde Selin Feza Akça, Ayşe Tezel ve Işılay Arabi’ye de belge ve ödülleri verildi.

Açılışı yapılan 2. Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi Sergisi’nde, Türk Maarif Koleji, Atatürk Meslek Lisesi, Lefkoşa Türk Lisesi ve Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nin fotoğrafçılık kulüplerinden 24 öğrencinin geçtiğimiz hafta Gazimağusa’da deneyimli fotoğrafçılar eşliğinde gerçekleştirdiği 2. Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi çerçevesinde çektiği fotoğraflar arasından seçilen 22 fotoğraf yer alıyor.

4 Nisan Cuma gününe kadar mesai saatleri içerisinde ziyaret edilebilecek serginin belge takdimi öncesinde etkinliğin koordinatörlüğünü üstlenen Kültür Dairesi Yayın ve Halkla İlişkiler Memuru ve Fotoğrafçı Ceyhan Özyıldız etkinliğe katkı koyan deneyimli fotoğrafçılar, öğretmenler ve öğrencilere teşekkür etti.

Gezi atölyesine katkı koyan Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, Dernek Asbaşkanımız Tevfik Ulual ve Üyemiz Leman Ahmetoğlu’nun yanısıra, Buket Özatay, Emre Türkelman, Mehmet Türkelman ve Mustafa Müezzinoğlu ile etkinliğe katılan öğrencilere de teşekkür belgeleri verildi.