Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği ( FODER ), Türkiye’den ödüllerle döndü.15-18 Mayıs 2014 tarihlerinde Burdur’da gerçekleşen uluslararası fotoğraf yarışmasına 17 üyesi ile katılan FODER, toplamda 38 sergileme ile en başarılı Derneklerden biri oldu.

Türkiye’de faaliyet gösteren Doğa Araştırmaları, Sporları ve  Kurtarma Derneği ( DASK ) tarafından 1995 yılından beri her yıl aynı tarihlerde, Türkiye’nin farklı bir beldesinde düzenlenen, “ Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması - DOGAY” ,bu yıl Burdur’da, “ Burdur Gölü Kurumasın” sloganı ile gerçekleştirildi. Yedi  ülkeden 138 fotoğraf  sanatçısının katıldığı yarışmada, toplamda 3500 fotoğraf karesi yarıştı.

Türkiye’de düzenlenen en özgün ve kapsamlı uluslararası fotoğraf yarışması olan DOGAY’da, yarışmanın tüm aşamaları aynı yerde, 72 saat içinde gerçekleşmekte ve her yarışmacı aynı ortamda, aynı iklim ve ışık koşullarında, aynı zaman diliminde fotoğraf çekerek yarışmaktadır. Çekimlerin bitiminden sonra, seçici kurulun fotoğrafları değerlendirmesini müteakip, yöre halkının katılımıyla ödül töreni yapılmaktadır.

DOGAY ,  düzenlendiği bölgenin tanıtımına, ekonomisine, turizmine, yerel yönetimlerine, eğitim hizmetlerine, belgelenmesine ve fotoğraf sanatına katkıda bulunmakta , özellikle doğa açısından bakir kalmış güzelliklerin ortaya çıkarılması, yöre halkı ile fotoğraf sevenlerin kaynaşması ve çevre bilincinin gelişmesi amaçlamaktadır.

Bu bağlamda, manzara, genel doğa, makro doğa, yerel yaşam, kuşlar ve tarih kategorilerinde binlerce fotoğraf  karesi yarışmaktadır.

Bu yıl, 18.incisi düzenlenen yarışmada, Türkiye , KKTC, İtalya, Filistin, Romanya, İran ve Ürdün olmak üzere, toplam yedi ülkeden katılım olmuş, FODER de, 17 üyesi ile katıldığı yarışmada, toplamda 38 fotoğraf karesi ile sergileme almıştır.

FODER açısından en büyük başarı, bu zorlu yarışmada, birçok ödüllerle dönmüş olması oldu.

“Makro Doğa” kategorisinde  Neray Oykan 1.incilik, “Tarih” kategorisinde Mustafa Evirgen 1.incilik, “Genel Doğa” kategorisinde Mehmet Gökyiğit 3.üncülük ödülüne layık görülürken, “Manzara” kategorisinde Mehmet Gökyiğit, Mustafa Evirgen ve Hüseyin Sayıl ; “Genel Doğa” kategorisinde Kani Nalbant ve “Yerel Yaşam “kategorisinde de Hüseyin Sayıl Mansiyon ödülüne layık görülürken, Ayşe Gökyiğit, Gülnur Tokay, Ersoy Güçer, Ayşe Baysal, Berkıye Direk ve Sunalp Çelebi de sergileme alarak, en başarılı Derneklerden biri olmanın mutluğunu ve gururunu yaşamış oldular.