Fotoğraf alanında yaptığımız etkinlikler, 2014 yılının son günlerinde dahi hız kesmeden devam etti ve Türkiye’nin iki değerli fotoğraf üstadı; Sıtkı Fırat ve Aykut Fırat’ı Kıbrıs’ta konuk ettik.

FODER himayesinde ve Kültür Dairesi katkıları ile bizlerle unutulmaz dört gün paylaşan baba-oğul Fırat’larla , planlandığı şekilde 14 Aralık 2014 Pazar gün Bellapais, Hz Ömer Türbesi, Esentepe ve Girne güzergahında Üyelerimizin de katılımıyla fotoğraf çekim gezisi düzenlendi. Fotoğraf çekim teknikleri ve deneyimlerini gün boyunca Üyelerimizle paylaşan Sıtkı ve Aykut Fırat, Kıbrıs’ta olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek FODER’in fotoğraf alanında gerçekleştirmiş olduğu etkinliklerin Türkiye’den de takip edildiğini belirterek, amatör ruhla gerçekleştirilen sergi, etkinlik ve projelerin aynı hızla devam edeceğine olan inançlarını belirttiler.

15 Aralık 2014 tarihinde Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen  60 fotoğraftan oluşan sergi açılışında birçok davetli yanında , Güney Kıbrıs’taki fotoğraf derneklerinden katılımcılar ve farklı ülkelerin elçilik mensupları da hazır bulundu. Sıtkı Fırat’ın “Türk Dünyasından Kareler”, Aykut Fırat’ın ise “Karma” fotoğrafları, sergi kapanış tarihi olan 19 Aralığa kadar büyük ilgi gördü.

16 Aralık 2014 Salı akşamı Dernek binamızda gerçekleştirilen Sıtkı Fırat , Aykut Fırat sunum ve söyleşisi,  geceye katılan Üyelerimizin büyük beğenisini kazandı.
Sıtkı Fırat'ın “Kemaliye, Viyetnam ve Güneşin Doğduğu Yer – Türkiye” ; Aykut Fırat'ın ise “Tanzanya'da Safari ve Fas” sunumları büyük bir beğeni ile izlendi ve akabinde yapılan fotoğraf söyleşisi de çok faydalı geçti.

Gecede, FODER Yönetim Kurulu'nun kararı doğrultusunda, Sıtkı Fırat'a "Onursal Üyelik Beratı" takdim edildi. Yoğun tempolarına rağmen adamızda bulunup  Derneğimize katkı koyan, bizlerle unutulmaz 4 gün geçiren dostlarımıza bir kez daha teşekkür eder, fotoğraf yaşantılarında başarılar dileriz.