Telsim – FODER işbirliğinde düzenlenen “Kıbrıs’ta Çocuk Olmak” fotoğraf sergisi, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği yararına  “Şarkılar Bizi Söyler” konserleri ile birlikte Kıbrıs turuna başladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Sayın Meral Eroğlu himayelerinde beş bölgede düzenlenecek etkinliklerin ilki, 6 Ocak 2015 Salı günü Gazimağusa’da gerçekleşti.

Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, Asbaşkanımız Tevfik Ulual ve Yönetim Kurulu Üyemiz Ramadan Gümüşok’un  katılımıyla gerçekleşen sergi açılışı ve konsere, çok sayıda konuk katıldı.

 

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit açılış konuşmasında, Telsim ile sivil toplum örgütü ve özel sektör dayanışmasının en güzel örneklerinden birini sergilediklerini kaydederek, gezici sergi etkinliğine  katkı koyan herkese teşekkür etti.

“Çocuklarımızın sevecenliklerini, haylazlıklarını, renkli dünyalarını fotoğraflamak sanıldığı kadar kolay değildir” diyen Gökyiğit, böylesine anlamlı bir yarışmada ödül ve sergileme alan herkesi tebrik etti.

Açılışta konuşma yapan Meral Eroğlu, engelliler yararına gerçekleşen konser ve sergi etkinliğine katkı koyan herkese teşekkür etti. Engellilere her zaman destek verdiğine vurgu yapan Eroğlu, “Bu gecenin yaratıcıları olarak birçok kişi elele verdik ve birlikte güzel bir gece yaratılmasını sağladık” dedi.

Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu ise konuşmasında, sivil toplum örgütleri ile özel kurumların desteğiyle engelli vatandaşlarımızın toplum içerisinde kendilerini ifade edebilecekleri güzellikler yaratılmasının çok önemli olduğunu dile getirdi. “Bu etkinliklerle içimizdeki seslerin daha da güzelleşerek artmasını diliyorum. Bu nedenle, etkinliğe katkı koyan herkese teşekkür ederim” dedi.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, engellilerle ilgili çalışmalarda özel sektör ile sivil toplum örgütlerininin ve yerel idarelerin üzerlerine büyük görev düştüğünü belirtti. Arter konuşmasında, bu tür etkinliklerin ihtiyaçtan dolayı artmasını değil, azalmasını arzuladığını söyledi.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ise, müzikle fotoğraf sanatını birleştirdiklerini belirterek güzel bir amaç için bu güzelliği yaratan herkese teşekkür etti.

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ise, amaçlarının engelleri ortadan kaldırmak olduğuna vurgu yaparak, bu konuda farkındalık yaratmak için çalıştıklarının altını çizdi. Tanpınar, “Engelli vatandaşlarımıza daha özgür bir ülke yaratmak adına ülke genelinde bir seferberlik başlaması için çalışıyoruz. Etkinliklerimizde, bu konudaki farkındalığın  bütün kesimler tarafından ortaya koyulması gerektiğine vurgu yapıyoruz” dedi.

Kıbrıs turuna Gazimağusa’da başlayan sergi 12 Ocak Pazartesi gününe kadar 10.00-18:00 saatleri arasında Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gezilebilecek. Sergi ve  konser etkinliği Mağusa’nın ardından İskele, Beyarmudu, Güzelyurt ve Girne’de de yer alacak. 

Konser ve sergi etkinliği sırasıyla; 13 Ocak Salı İskele Atatürk Kültür Merkezi’nde; 20 Ocak Salı Beyarmudu’nda Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde; 27 Ocak Salı Güzelyurt’ta ODTÜ KK Rauf Raif Denktaş Salonu’nda; 3 Şubat Salı Girne’de Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Hall’da yer alacak. 

Tüm sergiler konserlerin yapılacağı mekanların fuayesinde saat 19:00’da açılacak. Konserler ise 20.00’da başlayacak. 

Çağdaş Müzik Derneği Türk Sanat Müziği Korosu ile ilk kez oluşturulan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Korosu tarafından verilen konserlere giriş biletleri 10 TL’den satılıyor. Sergideki fotoğraflar 100 TL’den satışa sunuldu. Konser bileti ve fotoğraf satışından elde elde edilecek tüm gelir, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlanacaktır.