Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu himayelerinde beş bölgede Ortopedik Özürlüler Derneği yararına düzenlenen etkinliklerin üçüncü durağı, İskele oldu. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği yararına, Çağdaş Müzik Derneği ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin Şef Ersin Tünay yönetiminde “Şarkılar Bizi Söyler” konserleri, Telsim’in FODER işbirliğinde düzenlediği “Kıbrıs’ta Çocuk Olmak” fotoğraf sergisi ile birlikte, Kıbrıs turuna devam ediyor.

İskele’deki açılışa Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Çağdaş Müzik Derneği Başkanı Ersin Tünay, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, Asbaşkanımız Tevfik Ulual, Yönetim Kurulu Üyemiz Ramadan Gümüşok ve çok sayıda konuk katıldı.

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, açılışta yaptığı konuşmada, hem sanat hem de destek adına birarada olunduğuna vurgu yaparak, herkesi bu konuda duyarlı davranarak fotoğraf satın almaya ve Ortopedik Özürlüler Derneği’ne destek vermeye davet etti. Özel sektör ve sivil toplum örgüt dayanışmasının en güzel örneğini Telsim ile birlikte sergilediklerini söyleyen Gökyiğit, serginin tamamının İskele Belediye Gazionu’sunda gezilebileceğini söyledi

Açılışta konuşma yapan Meral Eroğlu, engellilerle bir aile olduklarını belirterek, her zaman evlatlarının yanında olmanın kendisi için bir onur olduğunu kaydetti. Konser ve sergi etkinliğine katkı koyan herkese teşekkür eden Eroğlu, “Bütün çabam engelliler hakkında farkındalık yaratılması içindir ” dedi.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ise konuşmasında, böylesine anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlululuk duyduğunu dile getirdi. İskele Belediyesi’nin bu tür etkinliklere her zaman destek verdiğini kaydeden Sadıkoğlu, etkinlik vesilesi ile Ağustos ayı içerisinde hayata geçirmeyi planladıkları “Engelli Rehabilitasyon Merkezi ve  Engelli Konaklama Oteli” projesini de ilk kez duyurdu.

Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ise, dernek yararına müzikle fotoğraf sanatını birleştirdikleri etkinliğe katkı koyan herkese teşekkür etti. Kibrit, ”Bu etkinlikler sayesinde daha özgür, daha rahat ve daha kendinden emin  şekilde yaşama noktasına geleceğimize inanıyorum” dedi.

Çağdaş Müzik Derneği Şefi Ersin Tünay de konuşmasında,  1995 yılından beri engellilerin yanında olan ve “engellilerin annesi” olarak tanımladıkları Eroğlu’na, kendilerini en güzel şekilde ağırlayan Sadıkoğlu’na ve katkı koyan Telsim ile FODER’e teşekkür etti. Tünay, “Müzik sevginin, sevgi de yaşamın kaynağıdır” dedi.

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ise, amaçlarının engelleri ortadan kaldırmak olduğuna vurgu yaparak, bu konuda toplumda seferberlik yaratılması için çalıştıklarının altını çizdi. Tanpınar, “Bütün gücümüzle el birliğiyle engellilerle ilgili sorunları ortadan kaldırmak için uğraşıyoruz. Engelliler için seferberlik duygusunu toplumda yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Kıbrıs turuna İskele’de devam eden sergi, 19 Ocak Pazartesi gününe kadar mesai saatleri içerisinde İskele Belediye Gazinosu’nda gezilebilecek. Konser ve sergi etkinliği İskele’nin ardından Beyarmudu, Güzelyurt ve Girne’de de yer alacak.

Konser ve sergi etkinliği sırasıyla; 20 Ocak Salı Beyarmudu’nda Güney Mesarya Sosyal Tesisleri’nde; 27 Ocak Salı Güzelyurt’ta ODTÜ KK Rauf Raif Denktaş Salonu’nda; 3 Şubat Salı Girne’de Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Hall’da yer alacak.

Daha önce açıklandığı gibi, fotoğraf satışından elde elde edilecek tüm gelir Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlanacaktır.