Telsim - FODER işbirliğinde düzenlenen “Kıbrıs’ta Çocuk Olmak” fotoğraf sergisi ve Çağdaş Müzik Derneği ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin Şef Ersin Tünay yönetimindeki “Şarkılar Bizi Söyler” konserleri, Kıbrıs turuna devam ediyor. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu himayelerinde Ortopedik Özürlüler Derneği yararına düzenlenen etkinliklerin dördüncü durağı Güzelyurt oldu.

Açılışa, Güzelyurt Kaymakamı Doğan Bağkur, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Telsim Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Gür, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, ODTÜ KKK Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, Çağdaş Müzik Derneği Başkanı Ersin Tünay ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Açılış konuşmasında Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, hem sanat hem destek adına biraraya gelindiğine vurgu yaparak, Çağdaş Müzik Derneği’ne duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Telsim ile birlikte gerçekleştirdikleri fotoğraf yarışmalarında son 3 yıldır elde edilen geliri bir derneğe bağışladıklarının altını çizen Gökyiğit, duyarlı kişileri fotoğrafları satın alarak Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne katkı koymaya davet etti.

Güzelyurt Kaymakamı Doğan Bağkur da konuşmasında, farkındalık yaratmak adına greçekleştirilen önemli bir etkinlikte duyarlı kişilerle buluşmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bağkur,  “Engellilerin sorunları hakkında farkındalık yaratılması için çaba sarfedildiğini görmek beni gururlandırıyor” dedi.

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ise, engellerin ortadan kaldırılması için belediye olarak üzerlerine düşen görevin bilincinde olduklarını ve engellilerin erişim problemlerini çözmeye dayalı bir anlayış benimsediklerini dile getirdi. Özçınar, “Engellilerin sorunlarını çözen çalışmalar yapacağız ve Güzelyurt’taki binalarımızda gerekli tadilatları yapıp, onların erişimini sağlayacağız” dedi.

Engelli bireylere “engel tanımayanlar” olarak hitap eden ODTÜ KKK Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer ise, onların mücadelesinin toplumsal sahiplenmeyi ve desteklenmeyi gerektiren bir mücadele olduğuna vurgu yaptı. Tüm kurumları ve kişileri bu mücadelede rol almaya davet eden Tümer, kendilerine bu mücadeleye destek verme imkanı tanıyan Telsim’e ve tüm etkinlik organizatörlerine teşekkür etti.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ise, engelleri ortadan kaldırmak için çıktıkları yolda Şarkılar Bizi Söyler konserleri projesini Kıbrıs’ta Çocuk Olmak sergisi ile taçlandırarak güzel bir etkinlik oluşturduklarını söyledi. Kibrit, “Engellerin aşılması noktasında hepimizin üzerine görevler düşüyor, özellikle belediyelerin engellerin erişimine uygun yapıda yerlerin inşa edilmesine olanak sağlaması bizi mutlu edecektir, engelleri birlikte ortadan kaldırabiliriz ” dedi.

Telsim Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Gür ise konuşmasında fotoğraf sergisinden elde edilen geliri engelleri ortadan kaldırmak için Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışladıklarını dile getirdi ve etkinliğe destek veren tüm sanatseverlere teşekkür etti.

Çağdaş Müzik Derneği Başkanı Ersin Tünay ise, derneğe katkıda bulunmak için fotoğraf sanatı ile müzik sanatını birlikte icra ettiklerini ifade etti. Tünay, tüm katılımcılara keyifli seyirler diledi.

Ada genelinde beş bölgeyi dolaşmak planıyla yola çıkan Şarkılar Bizi Söyler konserleri ile Kıbrıs’ta Çocuk Olmak sergisi, ada turunu Girne’de tamamlıyor. Etkinlikler Lefkoşa, Gazimağusa, İskele, Beyarmudu ve Güzelyurt’un ardından son olarak 3 Şubat Salı günü Girne’de Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Hall’da yer alacak.