Uzun yıllar “basın fotoğrafçısı” olarak görev yapan ve farklı medya organlarında görev alan Gazi Yüksel, 29 Ocak 2015 Perşembe akşamı dernek binamızda konuğumuz oldu.

Haydarpaşa Ticaret Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1981 yılında Birlik Gazetesi’nde gazeteciliğe başlayan Yüksel, 1985 yılında Türk Ajansı-Kıbrıs’a girdi ve ajansta 15 yıl Foto Muhabiri olarak hizmet verdikten sonra emekliye ayrıldı.

1987-2011 yılları arasında haber-spor-karanlık oda ve bilgisayar fotoğraflarından oluşan 11 kişisel fotoğraf sergisi açmış ve  bu sergilerin bazılarını Ankara, Adana, İzmir ve Akşehir’de tekrarlamış olan Gazi Yüksel’in , katıldığı yarışmalarda elde ettiği ödülleri de mevcuttur.

Gazi Yüksel, halen Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde temel fotoğrafçılık, basın fotoğrafçılığı ve stüdyo fotoğrafçılığı dersleri vermektedir.

İki yılda bir yapılan “YDÜ Fotoğraf Günleri”ni de organize eden Yüksel’in fotoğrafla ilgili yayımlanmış 8 de kitabı vardır. Bu kitaplar sırası ile 1995 - “Geçmişten Günümüze Kıbrıs’ta Fotoğraf Vitrinimiz”, 1997 - “Fotoğraf Kültürümüz”, 2001 - “Basın Fotoğrafçılığının Sırları”, 2001 - “Fotoğrafçılık Ders Notları”, 2007 - “Kıbrıs’ta Fotoğraf ve Fotoğrafçılık /1878-2006”, 2009 - “KKTC Turizm Bakanlığı Fotoğraf Albümü”, 2010 - “KKTC Turizm Bakanlığı Fotoğraf Albümü”, 2010 - “Temel Fotoğrafçılık”.
 
Özellikle basın fotoğrafçılığı konusunda büyük bir deneyim sahibi olan Gazi Yüksel, fotoğraf yarışmalarında jüri üyesi olarak da görev almaktadır.

Gazi Yüksel sunumuna, yıllar önce çekmiş olduğu fotoğrafların pozitif slaytlarını üyelerimizle paylaştıktan sonra, üyelerimizden gelen soruları cevapladı ve daha sonra da birçok üyemizin ilk kez görme fırsatını bulduğu ve basın fotoğrafçısı olarak görev yaptığı yıllara ait olan fotoğrafları, büyük bir beğeni ile izlendi.

Fotoğraflar, belge niteliği taşıyor olması açısından çok büyük önem taşıyor. Özellikle miting alanları, Kıbrıs görüşmeleri ve Kıbrıs’taki sosyal yaşamı yansıtan fotoğraflar, üyelerimiz tarafından ilgi ile izlendi. Gazi Yüksel, sunumunda bazı fotoğrafların önemini ve anılarını anlatırken, bizleri de zaman yolculuğuna çıkarmış oldu.

Yılların deneyimli fotoğrafçısı Gazi Yüksel’e, FODER Ailesi olarak akademik çalışmalarında başarılar dileriz.