Telsim-FODER işbirliğinde düzenlenen “Kıbrıs’ta Çocuk Olmak” fotoğraf sergisi, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği yararına  “Şarkılar Bizi Söyler” konserleri ile birlikte çıktığı Kıbrıs turunu Girne’de tamamladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Sayın Meral Eroğlu himayelerinde beş bölgede düzenlenen etkinliklerin finali Girne Amerikan Üniversitesi Spectrum Hall’da geniş bir katılımla gerçekleşti.

Açılışta konuşma yapan Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, Telsim ile birlikte özel sektör ve sivil toplum örgütü iş birliğine örnek oluşturduklarına vurgu yaparak, sanat ve destek adına fotoğraf sergisi ile konseri birleştirdiklerini kaydetti. Gökyiğit, birbirinden güzel 93 fotoğrafı izledikten sonra keyifli bir konserle geceyi tamamlayacaklarını kaydetti.

Açılış, Meral Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, Milletvekili Zeki Çeler ile İzlem Gürçağ, Girne Kaymakamı Mehmet Evrengil, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, GAÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Hossein Sadri, Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit ve Çağdaş Müzik Derneği Başkanı Ersin Tünay’ın katılımıyla gerçekleşti. Açılışta birçok FODER Üyesi de yer aldı.

Şarkılar Bizi Söyler Konseri’nin Kıbrıs ayağını tamamlamasının ardından Ankara’da sahne alacağı müjdesini veren Meral Eroğlu, koronun ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını söyledi. Eroğlu, “Engelleri sevgi ile aşacağız. Sevgi ile atacağımız adımlarla gelecekte güzel günler göreceğiz” dedi.

Girne Kaymakamı Mehmet Evrengil, toplumdaki engellerin kaldırılması için bilim ve sanatın gücüne dikkati çekerek, “Engeller bilim ve sanatla aşılır” dedi. Sanata yapılan yatırımın insanların daha uzun ve daha mutlu yaşamasına yapılan yatırım olduğunu belirten Evrengil, sanata katkı koyan FODER ve Telsim ile tüm destekçilere  teşekkür etti.

Engellilerle ilgili engelleri ortadan kaldıracaklarına dair meclis kararı aldıklarını kaydeden Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise, Girne’de kent merkezinde başlayarak kentteki önemli yapılarda engellilerle ilgili düzenlemeler yapacaklarını belirtti. Anlamlı bir geceye şahitlik etmekten dolayı mutlu olduğunu söyleyen Güngördü, “Tüm duyarlı vatandaşları, Engelsiz Girne’ye katkı koymaya davet ediyoruz” dedi.

Etkinliğe çok sayıda kişinin katılması ile ilgili olarak geçen hafta boyunca Girne Belediyesi ile yapılan farkındalık etkinliğine vurgu yapan Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Girne Belediyesi’ne ve Girnelilere duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. Engelliler olarak, amaçlarının toplum içinde var olarak, herkesle kucaklaşmak olduğunu söyleyen Kibrit,Erişim, dolaşım ve ulaşım konusundaki engellerin kaldırılması ile birlikte hepinizle kucaklaşabiliriz” dedi.

3 yıldır FODER ile birlikte düzenledikleri Benim Kıbrısım temalı sergiden elde edilen geliri sosyal sorumluluk bilinciyle bir kuruma bağışladıklarını söyleyen Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, bu yılki geliri Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. “Telsim olarak insana, spora, kadına ve çocuğa yatırım yapmaya devam edeceğiz” diyen  Karas  bu güzel geceye destek veren herkese teşekkür etti.

Sergiye ve konsere ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduklarını belirten GAÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Hossein Sadri ise, etkinliğin güzel bir niyet ile herkesi buluşturduğuna dikkati çekti. Sadri, “Hepimiz elele vererek hepimizin mutlu olacağı Kıbrıs’ı hep beraber yaratabiliriz, bu yolda üstümüze düşen vazifeyi yerine getirmekten mutluluk duyarız” dedi.

Kıbrıs turnesini Girne’de tamamlayan etkinlikte müzik ile fotoğraf sanatının kucaklaştığını ifade eden Çağdaş Müzik Derneği Başkanı Ersin Tünay ise, ülkede güzel bir işe imza attıklarını kaydetti. Tünay, her zaman desteklerini hissettiği Bayan Eroğlu’na ve etkinliğe katkı koyan herkese teşekkürlerini iletti.

Fotoğraf satışından ve konser bilet satışından elde edilecek gelir, daha önce de açıklandığı gibi, Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlanacaktır.