Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneğ’nin 2013 yılında gerçekleştirmiş olduğu en heyecan verici ve farklı projelerinden olan Birleşmiş Milletler Barış Gücü Kontrolündeki Uluslararası Lefkoşa Havaalanı fotoğraf çekim gezisini tekrarladık.

4 Şubat 2015 Çarşamba gün BM eskortluğunda gerçekleştirdiğimiz fotoğraf çekim gezimiz sabah 09.00’da başladı ve yaklaşık 75 dk sürdü.

Bizlere gösterilen alan içinde gerçekleşen fotoğraf çekim etkinliğine birçok Üyemiz katılırken, bol bol fotoğraf çekildi.

2013 yılında yine ziyaret ettiğimiz ve 1974 yılından beri BM kontrolündeki Havaalanına, bu kez de farklı Üyelerimizle bulunmak güzel bir duyguydu.

1968’de bölgenin en görkemli havaalanları arasında yer alan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı aradan geçen 47 yılda harabeye döndü.

Barış Harekatı sonrasında ara bölgede kalan ve kullanıma kapanan havaalanı, şimdilerde güvercinlerin barınağı haline geldi. Havaalanında, harabeye dönmüş terminal binasıyla, motorları sökülmüş enkaz halinde bir uçak bulunuyor.

Kıbrıs Havayolları'na ait bu uçağın çevresi güvenlik için dikenli tellerle çevrilmiş ve kaderine terkedilmiş durumda. Bir zamanlar günde onlarca uçağın inip kalktığı pistteki yarıklardan bitkiler yükseliyor.