FODER’in her yıl katıldığı etkinliklerden biri olan Limasol Karnavalı’nda bu yıl yine renkli görüntüler vardı. 22 Şubat 2015 Pazar gün gerçekleşen ve Limasol’un simgesi haline gelen kortej geçişinde bu yıl da, her yıl olduğu gibi coşkulu bir hava hakimdi.

Birçok fotoğrafçının sabahın erken saatlerinden itibaren farklı kostümlerdeki katılımcıların fotoğraflarını çekmeye başladığı kortej geçişi, yaklaşık 2 saat sürdü ve güzel bir güne denk gelen etkinlikte, FODER Üyeleri de bol bol fotoğraf çekme şansını yakaladılar.

20 Şubat’ta başlayan karnaval etkinlikleri, Ortodoks Orucu’ndan 10, Ortodoks Easter’inden ise 50 gün önce başlıyor ve 10 gün boyunca devam ediyor. 

Limasol’da her yıl geleneksel olarak yapılan “Limasol Karnavalı” bu yıl yaklaşık 120 grubun katıldığı büyük bir yürüyüşle kutlandı. Karnaval, 12 Şubat’ta etkinliklerle başladı ve pazar gün gerçekleştirilen kortejle sona erdi. 10 gün süren festival kapsamında birbirinden renkli etkinlikler de düzenlendi. Karnaval, insanların bir araya gelmesi ve maskeleri ile kendilerini diğerleri gibi eşit görmesi ve göstermesini vurgulamak açısından önemlidir.

Birbirinden farklı kostümler ve renkli şovlara ev sahipliği yapan Limasol’daki kortej geçişini izlemek için, Kıbrıslı Türkler de özel olarak düzenlenen turlarla Limasol’daydı.

Karnaval alayı saat 13.00’te Ay Nikolaos döner kavşağından başladı ve Simillidi ışıklarına dek devam etti. Oldukça popüler olan Limasol Karnavalı, şehirde son yüz yıldan fazla bir süredir kutlanmaktadır.

İlkbahar arifesinde düzenlenen karnaval, insanlara iyi bir yıl, optimizm, inanış ve daha iyi yarınlar için görüş ve önerilerini ortaya koyma imkanı vermek için fırsat ve olanak verirken; karnavalın düzenlenmesindeki amaç, zavallılığa ve yenilgiye karşı duruşu vurgulamaktır. Renki geçit töreninde araçları ve şarkılar eşliğinde dans eden maskeli insanların süslediği caddelerde eğlence, kortej geçişi sonrasında da devam etti.