FODER'in davetlisi olarak 15-18 Nisan 2015 tarihleri arasında adamızda bulunan ve farklı etkinliklerle fotoğrafa gönül vermiş sanatseverlerle buluşan  Yusuf Aslan, fotoğrafa farklı bir pencereden bakmamızı sağladı.

15 Nisan 2015 Çarşamba akşamı Dernek binamızda Gezi Parkı’nın öyküsü  “O gün Ölmek Yasak”, Van- Erciş depreminin öyküsü “Bir Fotoğrafın Yası Tutulur”,”Yüze Yazılmış Öyküler”, “Hüzün Coğrafyası Yüzüm” ve 2015 yılında Sami Güner Kupası'nı kazandığı çalışması "Soma" sunumlarını farklı duygularla izledik; Yusuf Aslan’ın ağzından fotoğraf karelerinin hikayesini dinledik; toplumsal olgu ve olayların ne kadar farklı ve başarılı bir biçimde yansıtılabileceğini gördük.

16-17 Nisan 2015 tarihleri arasında Dernek binamızda “Kompozisyon” konusunda geniş ve kapsamlı bir eğitim veren Yusuf Aslan, örnek fotoğraflarla konuların pekişmesini sağladı ve anlatımında fotoğraf çekerken nelere dikkat edilmesi gerektiği vurguladı. Oldukça yararlı ve verimli geçen eğitim çalışmalarında, Üyelerimiz, Yusuf Aslan’ın konulara hakimiyetinden ve anlatımından oldukça etkilendiler.

18 Nisan Cumartesi günü de Kırklar – Erdemli – Yiğitler ve Akıncılar güzergahında, Yusuf Aslan, üyelerimize uygulamalı olarak farklı ışık koşullarında ve farklı ortamlarda uygulamalı olarak fotoğraf çekmenin inceliklerini paylaştı. Oldukça keyifli geçen gezide, bol bol hatıra fotoğrafı da çekildi ve geri dönüş güzergahında Mesarya’daki yerel yaşam ve doğa fotoğrafları çekilerek, Lefkoşa’ya dönüldü.

Savaştepe Öğretmen Lisesi mezunu Yusuf Aslan, AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler okudu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam eden Aslan, Sivas, Aydın ve Almanya’da öğretmen olarak çalıştı. İfsak, İfod ve KUFSAD üyesi olup, bir dönem Kuşadası Fotoğraf ve Sinema Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını da yaptı.

Batı ülkeleri basınında haber fotoğrafları da yayınlanan Aslan;  Van-Erciş depremi, Gezi, Soma maden faciası, Sınır ve sığınmacılar gibi toplumsal olgu ve olaylarda görsel bellek oluşturma çabasındadır. Fotoğrafımıza kattığı artı değerler için Yusuf Aslan’a FODER Ailesi olarak teşekkür eder, fotoğraf çalışmalarında başarılar dileriz.