UPI (United Photographers International) Başkanı Manolis Metzakis, Derneğimizin daveti üzerine 20 Nisan 2015 Pazartesi akşamı fotoğraf  tutkunlarına "stage photography" ile ilgili anlatımda ve eğitimde bulundu.

Dünyada  FIAP ve PSA ile birlikte fotoğraf alanında 3 önemli otoriteden biri olan UPI’nin Başkanı Metzakis, FODER’e konuk olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve katılımcılara teşekkür etti.

Çin UPI temsilcisi GUO Jing ve birçok katılımcının yanında, Güney Kıbrıs'tan da misafirlerimizin aramızda olması çok anlamlıydı. FODER'in bugüne kadar ağırladığı en önemli sanatçılardan olan Manolis Metzakis'i aramızda görmek ve deneyimlerinden yararlanmak, FODER farkıyla gerçekleşen bir etkinlikti . Manolis Metzakis, EFIAP/p ünvanına sahip çok önemli bir fotoğraf sanatçısı ve aynı zamanda Girit’teki Hellenic Photographic Society’in de başkanlığını yürütüyor.

Eğitimde, kamera ayarları, alan derinliği gibi konuların yanında, fotoğraf için gerekli öğeleri de örneklerle anlatan Metzakis, üyelerimizden ve katılımcılardan gelen soruları da cevapladı. Gecenin sonunda ayakta alkışlanan Metzakis’e Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit ve Asbaşkanımız Tevfik Ulual tarafından gecenin anısına hediyeler sunuldu ve Metzakis de çeşitli kataloglar ve UPI flamasını Dernek yöneticilerimize takdim etti.

 21 Nisan 2015 Salı gün de Mağusa bölgesindeki ziyaret eden Metzakis ve Çin UPI temsilcisi GUO Jing’e  Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit ve Asbaşkanımız Tevfik Ulual eşlik etti. Saint Barnabas, Salamis antik kenti ve Mağusa surlariçi ziyaretinden çok keyif aldığını ileten Metzakis, ilerki dönemlerde Derneğimize olan katkısının devam edeceğini belirtti. Thank you for a great evening Mr. Metzakis