Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından düzenlenen “Kadraj’da Lefkoşa” isimli fotoğraf yarışması sergisi, 13 Mayıs 2015 Çarşamba akşamı İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda açıldı ve dereceye girenlere ödülleri verildi.

Serginin açılışını, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptı ve açılışa, Güney Kıbrıs'ta görev yapan bazı yabancı büyükelçiler de katıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Lefkoşa'da çekilen fotoğrafların, bugünü geleceğe taşıyacaklarından büyük önem taşıdığını belirterek, yarışmayı düzenleyen herkesi tebrik etti.

Akıncı, belediye başkanlığı döneminde kendilerinin de sergi düzenlediğini, o fotoğrafların belediye arşivinde olmasını ümit ettiğini ifade ederek, fotoğrafın; çekildiği dönemi, geçmişi, insanı, yaşam biçimini ve kültürü, geleceğe taşıdığına işaret etti.

Bugün çekilen ve sergide yer alan fotoğrafların çok etkili ve kaliteli olduğunu belirten Akıncı, Bugünkü Lefkoşa'yı geleceğe taşımak adına güzel bir iş ortaya çıkarıldığını kaydetti.

Akıncı, bugün çekilen fotoğrafların yarın daha da önemli olacağını belirterek, bu gibi çalışmaların her bölgede her köyde yapılmasının önemli olduğunu belirtti.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı da, yarışmaya katılan 84 kişiye teşekkür ederek, yarışmaya katılan 554 eserden, sergilenmeye layık bulunanların sergiye alındığını belirtti, "fotoğraf çekmenin yasak" olduğu “en çok lanse edilen” Lefkoşa'da düzenlenen yarışmaya gösterilen yoğun katılımdan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Harmancı, LTB'yi aldıkları dönemden hem altyapı hem de kültür sanat olarak daha iyiye taşımak için çalıştıklarını belirtti.

Yarışmanın Juri üyeliğini Hasan Hüseyin, Gazi Yüksel, Kerim Belet, Fatoş Miralay ve İlkem Öntaş yaptı. Yarışmada birincilik ödülü “Öylesine Bir An” isimli eser ile Ediz Tuncel’in oldu. Yarışmada 2.’lik, Yönetim Kurulu Üyemiz Ramadan Gümüşok’un “Zahra’nın Çocukları”, 3.’lük ise Osman Arsal’ın “Selimiye Camii” fotoğraflarına verildi. Mansiyon ödülünü ise “Bandabuliya’nın Anası” isimli fotoğrafı ile İsmail Özyol kazandı. Sponsorluklarını Asbank, Arkadaş Pastanesi, Oral Fotoğrafçılık, Califorian Restaurant, Esmen-Grup’un yaptığı yarışmada derece alanlara para ödülü de verildi

84 kişinin katıldığını ve toplam 549 fotoğrafın değerlendirildiği  “Kadraj’da Lefkoşa” fotoğraf yarışmasında 41 eser de sergilenmeye layık bulundu. Sergilenen 16 fotoğrafın FODER Üyelerine ait olması, Derneğimizin yarışmadaki başarısını yansıtıyor.

Fotoğrafları sergilenmeye hak kazanan FODER Üyeleri aşağıdaki gibidir:

Ayfer Arslan Özdiken   Güneşlenme
Cemal Okur   Büyük Han'da
Doğay Erçağ   Yeni Bandabuliya
Ebru Derviş   Rüzgar gülü
Hüseyin Sayıl    Seyyar satıcı 2 
Mehmet Gökyiğit   Kimler geldi, kimler geçti
Mehmet Toptancı    Kuşak 
Murat Atay (2)    Minareler, Eski Lefkoşa evi 2 
Mustafa Evirgen (3)    Büyük Han 2, Büyük Han 1, Lefkoşa 3 
Necla Toptancı (2)    Amcacık, Bandabuliya 
Ramadan Gümüşok    Zahra'nın çocukları 
Tevfik Ulual    Asmaaltı fırını 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 Ayfer Arslan Özdiken - Güneşlenme / Ebru Derviş - Rüzgar gülü

 Mehmet Toptancı - Kuşak / Murat Atay - Eski Lefkoşa evi 2

Necla Toptancı - Bandabuliya / Ramadan Gümüşok - Zahra'nın çocukları

Tevfik Ulual - Asmaaltı fırını / Mehmet Gökyiğit - Kimler geldi, kimler geçti

Hüseyin Sayıl - Seyyar Satıcı / İsmail Ozyol - Bandabulyanın Anası

Cemal Okur - Büyük Han'da / Ediz Tuncel - Öylesine bir an

Mustafa Evirgen - Lefkoşa 3

Osman Arslan - Selimiye Camii