Türkiye’nin özgün ve kapsamlı fotoğraf etkinliği, 19. Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması"DOGAY", 15-18 Mayıs 2015’de Sinop'ta düzenlendi.

Son dört yıldan beri düzenli olarak katıldığımız yarışmada, muhteşem doğası, cana yakın halkı ile Sinop bölgesinde güzel kareler yakalamaya çalıştık.

Yarışmaya 175 ulusal ve uluslararası fotoğrafçı katılırken, bizler de FODER olarak zamanla yarıştık; güzel anıları paylaştık; eski dostlarımızla biraraya geldik ve güzel bir fotoğraf arşivi ile Kıbrıs'a döndük. Hepimiz için farklı bir deneyim oldu. Yarışmanın ilk günü yaşadığımız otobüs arızası nedeniyle, öğleden sonra yaklaşık 3 saat gecikme ile güzergahımıza devam etmek zorunda kaldık ve havanın kararması ile birlikte, fotoğraf çekiminde sıkıntılar yaşadık.

Genel doğa, Manzara, Makro doğa, Yerel yaşam, tarih ve kuşlar kategorisinde düzenlenen yarışmada, ayrıca ;

Sinop Valiliği özel ödülü (Manzara Kategorisine katılan fotoğraflardan belirlenenen bir fotoğraf)

Sinop Belediyesi özel ödülü (Yerel Yaşam Kategorisine katılan fotoğraflardan belirlenen bir fotoğraf)

Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) 25. yıl özel ödülü (Makro Doğa Kategorisine katılan fotoğraflardan belirlenen bir fotoğraf)

Sille Sanat Sarayı özel ödülü (Tarih Kategorisine katılan fotoğraflardan belirlenen bir fotoğraf)

Necmettin Külahçı özel ödülü (Genel Doğa Kategorisine katılan fotoğraflardan belirlenen bir fotoğraf )

DOGAY Gökhan Türe Performans ödülü (DOGAY’a katılan “bir” yarışmacı, “Performans Ödülü” ile ödüllendirildi. Bu ödül, tüm kategorilerde ve özel ödüllerde en fazla ödül ve sergileme alan yarışmacıya verildi.

Tüm Ödüller, 18 Mayıs 2015 Pazartesi akşamı Sinop İskele Meydanı’nda düzenlenen şölende yarışmacılara takdim edildi ve sergilemeler multivizyon gösterisinde açıklandı. Bölge halkının büyük ilgi gösterdiği şölende, Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, “Sinop Belediyesi Özel Ödülü’nü” kazanırken, Tarih kategorisinde iki, Genel Doğa ve Manzara kategorisinde birer sergileme aldı. Ayrıca, Üyelerimizden Cemal Okur, Tarih kategorisinde, Sunalp Çelebi de Manzara kategorisinde birer sergileme aldılar.

2016 yılı DASK etkinliği, DOGAY’ın 20. Yılı çerçevesinde, 23-30 Ocak 2016 tarihinde Doğu Ekspresi ile Ankara-Kars güzergahında gerçekleştirilecektir.