Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin “Black & White” fotoğraf sergisi 23 Haziran 2015 Salı akşamı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından ziyarete açıldı.

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan serginin açılışına Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yanısıra, eşi Meral Akıncı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, dernek üyelerimiz ve birçok sanatseverler katıldı. Derneğimizin Bugüne kadar gerçekleştirdiği en yoğun sergi açılışında, sergilenen fotoğraflar büyük beğeni topladı.

Serginin açılışında konuşan Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşe Gökyiğit, derneğin bu yılki temasının siyah beyaz olduğunu kaydederek, siyah beyazla öze dönüşü, hayata dair her kareyi yakalamaya çalıştıklarını kaydetti

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit de yaptığı konuşmada, sergide 50 FODER Üyesinin, 150 fotoğrafının bulunduğuna işaret ederek 10 yeni üyenin fotoğraflarının yer aldığı sergiyi açmaktan mutlu olduklarını belirtti ve katkıda bulunan sponsorlara teşekkür etti.

Gökyiğit, 1 yıl boyunca Üyelerimizin sergi için ışığın peşinde koştuklarını belirterek, FODER’in gerçekleştirdiği diğer etkinliklerle ilgili de bilgi verdi. Etkinlikler arasında ülkemizin jeolojik mirasının fotoğraflanması projesi; Telsim-FODER işbirliğinde düzenlenen 17 yaş üstü katılımcılara ve çocuklara yönelik fotoğraf yarışmaları düzenlenmesi; sergilerin daha çok sanatsevere ulaşması için farklı ilçelerde sergilenmesi; fotoğraf satışından elde edilen gelirin her yıl farklı bir ihtiyaçlı derneğe bağışlanması ve çocuklara yönelik düzenlenen “temel fotoğrafçılık eğitimi” vererek onların fotoğrafa olan ilgilerinin artmasının sağlandığını belirtti. Eğitimler düzenlenerek yurtdışından konukların ağırlandığını ve sadece FODER Üyelerine değil, fotoğrafa gönül vermiş herkesin etkinliklere davet edildiğini belirten Gökyiğit, Mayıs ayında da FODER-Arbella işbirliğinde ülkemizde ilk kez uluslarası bir fotoğraf sergisinin açılışının FODER Dernek binasında gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuşmasında, Dernek Yönetimini kutlayarak, FODER’i yarattığı büyük ilgiden etkilendiğini belirtti. Fotoğraf sanatının ülkede geniş bir çevre tarafından takip edilmesinin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, FODER’in sürdürdüğü eğitim çalışmalarının da çok güzel olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, FODER’in yaptığı bu etkinliğin kolay bir iş olmadığını altını çizerek ihtiyaçlı kurumlara yapılan katkıları  kutladı. Akıncı, çeyrek asırlık Derneğimize daha nice 25 yıllar diledi

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlediğini, artık telefonlarla bile fotoğraf çekilebilmesine rağmen, siyah beyaz fotoğrafları izlemenin ayrı bir mutluluk olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, fotoğrafları bilgisayar ya da telefonlara kaydedebildiğimizi ancak, elimize alıp tarihini aradığımız fotoğrafların yerini hiç birinin tutamayacağını kaydetti.

Bir yıl boyunca yapılan çalışmaların önemine değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, başarılı çalışmalarından dolayı Dernek Üyelerimizi kutladı.

Konuşmaların ardından sponsorlara teşekkür plaketi verildi ve sergi açılışı gerçekleştirildi.

FODER’in Black and White sergisinde 50 Üyemizin 150 fotoğrafı yer alıyor.