Gazimağusa Belediyesi’nin suriçinin turizme yönelik altyapısının güçlendirilmesi hedefiyle yaptığı ‘Suriçi Canlandırma Projesi’ kapsamında düzenlenen Fotoğraf yarışmasının sonuçları belli oldu. Projenin son aşaması olan “Gazimağusa’nın Turizm Değerleri” temalı Fotoğraf yarışmasına, 27 fotoğrafçı toplam 127 eserle katıldı.  

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Kobigem Koordinatörü Ebru Kaptan, fotoğrafçılar Hasan Bağlar, Raşit Özay ve Cemal Özay'dan oluşan juri tarafından yapılan değerlendirmede Birinciliği Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, İkinciliği Zorlu Cezaroğlu, Üçüncülüğü de Ferkan Kanioğluları kazandı. Jüri ayrıca, 27 fotoğrafı da sergilenmeye layık gördü.

Sergilenmeye layık görülen fotoğraflar 1 Temmuz 2015 tarihinde saat 19.00’da  Buğday Camii’nde yapılan sergi açılışı ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yarışmanın 3.’sü 500, 2.’si 750 ve 1.’si 1000 TL ödül almaya hak kazandı.

Açılışta konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, kentin tanıtımında yarışma fotoğraflarının kullanılacağını ve yarışmaya katkı koyan tüm sanatçıları kutlayarak, ödül ve sergileme alan katılımcılara teşekkür edip ödüllerini ve katılım belgelerini sundu. Sergide,  suriçi canlandırma projesinin kapanış seramonisi de yapıldı.

İlk üçte yer alan fotoğrafçılarla birlikte fotoğrafları sergilenecek yarışmacıların isimleri şöyle: “Mehmet Gökyiğit, Zorlu Cezaroğlu, Ferkan Kanioğluları, Yıltan Taşçı, Mehmetali Karahasan, Mustafa Karahasan, Sezal Acaroğlu, Berkan Felek, Barış Kemal Yirik, Duyal Tüzün, Emre Aydıneri, Hakan Berkay, Kemal Atay, Ayla Atay”

 


- Birincilik Ödülü

Mehmet Gökyiğit - ibadet ve huzur (BÖ) / Mehmet Gökyiğit - surlar ve bulutlar

Mehmet Gökyiğit - tarihsel döngü / Kemal Atay-Lala Mustafa Paşa Camisi

Ayla Atay - Mağusa surları

Mehmet Gökyiğit - Vatan Şairi Namık Kemal