Kanal Sim tarafından hazırlanan “Bölünmüş Başkentin Hayalet Havaalanı” belgeseli, 10 Eylül 2015 Perşembe akşamı,  FODER binasında dernek üyelerine ve katılımcılara gösterildi  ve gösterim sonrası söyleşi düzenlendi.

Gösterim öncesinde konuşan Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, belgesel yapımcılığının çok güç ama bir o kadar da önemli bir çalışma olduğunu söylerken, tarihi kayıt altına almanın önemine de vurgu yaptı. Kanal Sim Genel Yayın Yönetmeni Sami Özuslu da yaptığı konuşmada, belgeselin izleyici ile buluşma yolculuğunu anlattı. Belgesel sonrasında katılımcılar memnuniyetlerini, alkışları ve değerlendirmeleriyle yaptılar. Gösterim sonrasında yeniden konuşan Gökyiğit, belgeselin hayat bulmasında emeği geçen Kanal Sim Genel Yayın Yönetmeni Sami Özuslu’yu ve tüm ekibi kutladı.

2015 yapımı belgeselde 1974’teki savaş sırasında havaalanında yaşananlar, tarih boyunca uçak kazaları, İngiliz Yönetimi’nden Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişteki devir, 1963 sonrası Kıbrıslı Türklerin durumu da ekrana yansıtılıyor. 1974’ten bu yana BM Barış Gücü kontrolünde bulunan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’nın hikayesini görgü tanıklarının anlatımı, belgeler, arşiv kayıtları ve havaalanında yapılan çekim ve röportajlarla izleyicilere görsel bir ziyafet sunuyor. Belgeselin en çarpıcı bölümlerinden birini de, 20 Temmuz 1974 sabaha doğru alana inen “son uçak” ve onun taşıdığı “son yolcuların” hikayesi oluşturuyor.

Bir zamanlar bölgenin en önemli uçuş noktalarından biri olan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’nın Kıbrıslıların sosyal ve ekonomik yaşamına katkısı da belgeselde konu ediliyor, ayrıca tam 1974 öncesinde havaalanında başlayıp Kıbrıs’ta geçen bir de Yeşilçam filminden bölümler de gösteriliyor. Belgeselde ayrıca Kıbrıs’ın eski dönemlerinden video kayıtları ve fotoğrafların yanısıra havaalanının faaliyette olduğu dönemi ve şimdiki halini yansıtan kayıtlar da var.

İngiliz döneminde faaliyete geçen havaalanı, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’yle birlikte adadaki toplumlara devrediliyor, ancak bu dönem Cumhuriyetin ömrü gibi kısa oluyor.
1963 yılı Kıbrıslı Türkler için hem cumhuriyet, hem de havaalanı bakımından kritik bir tarih olarak karşımıza çıkıyor. 1974’te ise perde tamamen kararıyor, bombalanmış iki uçakla birlikte havaalanı sessizlikle birlikte ‘hayalet’ görüntüsüne bürünüyor.
Belgeselde bu önemli tarihi eşikler belgeler ve dönemin tanıklarının anlatımıyla kayıtlara geçiriliyor.

Geniş bir ekip tarafından hazırlanan ‘Bölünmüş Başkentin Hayalet Havaalanı’ belgeselinde, yaklaşık 50 yıl önce orada çalışan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların görgü tanıklıklarına da başvuruluyor.
Yapılan röportajlarda havaalanının bilinmeyen birçok yönü birinci ağızdan anlatılıyor. Havaalanı yönetimi, uçuş yapan şirketler, yaşanan acı-tatlı olaylar o günleri yaşayanlar tarafından detaylarıyla dile getiriliyor. Havaalanının kapandığı gün, orayı son terkeden kişinin anlattıkları da dramatik biçimde belgeselde yer alıyor.

FODER Ailesi olarak, böylesine güzel bir belgeseli bizimle paylaştıkları için, Sami Özuslu ve yapımda emeği geçen tüm ekip arkadaşlarını kutluyor ve yeni çalışmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Hatırlanacağı gibi, FODER, 2013 ve 2015 yıllarında özel izinle 2 kez havaalanına fotoğraf çekim gezisi düzenlemiş ve Üyelerimiz, havaalanında fotoğraf çekme ayrıcalığını yaşamıştı.