FODER Yönetim Kurulu, 30 Ekim 2015 Cuma günü, Kültür Dairesi Müdürü olarak göreve atanan Aydan Başkurt’u makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin fotoğraf alanında yaptığı çalışmalar, sergiler, erkinlikler ve eğitimler ile ilgili bilgiler paylaşan FODER Yönetim Kurulu Üyeleri, ülke fotoğraf sanatına yıllardan beridir katkı sağladıklarını ve Kültür Dairesi ile herzaman uyum içinde çalışarak, Daire katkıları ile birçok proje ve etkinliği hayata geçirdiklerini belirttiler.

Kültür Dairesi yayın organı “Defne” dergisine en fazla katkı yapan derneklerden birinin FODER olduğu vurgulanırken, Kültür Dairesi tarafından 2015 yılında Kırgızistan’da düzenlenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti fotoğraflarından oluşan sergide, birçok FODER Üyesinin fotoğraflarının yer aldığı belirtildi . Daire tarafından farklı zamanlarda ihtiyaç duyulan fotoğrafları en kısa sürede Daireye ulaştırarak bu alanda gerekli katkının yapıldığı bilgisi de ziyaret esnasında paylaşıldı.

2015 yılında birçok  farklı etkinliklere imza atan FODER;

  • Maden, Metalurji ve Jeoloji Mühendisleri Odası ile birlikte yürüttüğü proje çerçevesinde “Jeolojik Miras” sergisini açmış,
  • Güney Lefkoşa’da “Taste of Coffee” sergisini sanatseverlerin beğenisine sunmuş,
  • 50 üyesinin katkı koyduğu ve 150 fotoğraftan oluşan “Black & White” temalı sergi açılışını gerçekleştirmiş,
  • Telsim – FODER işbirliğinde yetişkinlere ve çocuklara yönelik fotoğraf yarışması düzenlemiş,
  • Çocuklara yönelik yarışmada sergileme alanlara  ücretsiz “temel fotoğrafçılık eğitimi” kursu düzenleyerek onların fotoğraf alanındaki gelişimlerine katkı sağlamış,
  • Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez FIAP patronajlı uluslararası fotoğraf yarışması sergisini (Arbella 4. Uluslararası Fotoğraf Yarışması) ülkemize taşıyarak Dernek binasında sanatseverlerle buluşturmuş,
  • Yurtiçi ve yurtdışından fotoğraf alanında isim yapmış birçok sanatçıyı ağırlayarak üyelerinin deneyimlerini artırmış
  • Yurtiçi ve yurtdışındaki fotoğraf yarışmalarında üyelerinin başarıları ile gururlanmış bir dernek olarak, yeni fotoğraf sezonunda da farklı projelere imza atmayı hedeflemektedir.

Bu bağlamda, 18-22 Kasım 2015 tarihleri arasında, Türkiye’nin tanınmış fotoğraf sanatçılarından İmren Doğan’ı konuk ederek, “Belgesel Fotoğrafçılık” eğitimi çalışmasını hayata geçirecektir. Kültür Dairesi’nin katkı koyduğu etkinlik sonunda, sergi açılışı da gerçekleştirilecektir.

Kültür Dairesi Müdürü Aydan Başkurt’da, FODER’i ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu, Derneğin çalışmalarını yakından takip ettiğini ve FODER tarafından düzenlenecek etkinliklere bizzat katılarak, ülke fotoğraf sanatının gelişmesi için özverili bir şekilde çalışan FODER’e olanaklar ölçüsünde her zaman katkı yapılacağını belirtti. FODER’in sergi kataloklarını da inceleyen Başkurt, fotoğraflardan çok etkilendiğini, özellikle “jeolojik miras” sergisinin çok farklı ve anlamlı fotoğraflardan oluştuğunu söyledi.

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit de, oldukça yararlı geçen ziyarette, FODER olarak, geçmişte olduğu gibi, gelecekte de, Kültür Dairesi ile olan ilişkileri daha da geliştirerek güzel etkinliklere devam edileceğini ve her türlü paylaşım ve işbirliğine hazır olunduğunu vurguladı.