Ülkemizin mevsimsel güzelliklerini en iyi yansıtan bölgesi olan Karpaz Yarımadasına, Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenen fotoğraf çekim gezisi, 27 Şubat 2016 Cumartesi gün gerçekleşti. Tarihi ve doğal görünümüyle Kıbrıs'ın en önemli bölgelerinden olan Karpaz Yarımadası, milli park statüsünde olup koruma altındadır.

Güzergah boyunca doğa, manzara ve  yerel yaşam fotoğraflarını karelerine aktaran FODER Üyeleri, ayrıca baharı simgeleyen kır çiçekleri ve orkideleri de çekme şansını yakaladılar.

Çok zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip olan Karpaz Yarımadası’nda birçok farklı orkide ve kır çiçeği türünü fotoğraflamak mümkün. Karpaz Yarımadası, genelde tarım, hayvancılık ve balıkçılığın ön planda olduğu ve Kuzey Kıbrıs’ta kültürel çeşitliliğin en yoğun olduğu bölgelerden biridir. Karpaz köylerini gezerken farklı kültürlerin izlerine rastlayabilirsiniz

Balıkçı teknesi ile denize açılan ve balık ağlarının toplanması sırasında da fotoğraf çeken FODER Üyeleri, deniz kenarında verilen kahve molasında dahi fotoğraf çekmeye devam ettiler. Fotoğraf açısından oldukça verimli geçen gezide, ilerki haftalarda farklı güzergahlarda fotoğraf çekimlerine devam edilecektir.