Ülkemizin başarılı fotoğraf derneklerinden KIFSAD Yönetim Kurulu’nun daveti üzerine, 15 Mart 2016 Salı akşamı sunum ve söyleşi için KIFSAD dernek binasındaydık.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle, FODER kadın üyelerinin fotoğraflarından oluşan sunum, aynı tarihte yerel bir fotoğraf yarışmasının sonuçlarının açıklanacağı akşama denk geldiği için, 15 Mart tarihine ertelenmişti. Her iki derneğe mensup üyelerin ilgi gösterdiği gecede, oldukça samimi anlar yaşandı. Fotoğrafın ortak bir tutku olduğunu, bu nedenle de FODER’in her zaman paylaşımcı bir rol üslendiğini belirten Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, ilerki dönemlerde iki derneğin ortak konularda ve etkinliklerde birlikte hareket edeceği mesajını verdi.

Geceye koydukları katkı ve katılımın yanısıra davetlerine bu kadar erken dönüldüğü için KIFSAD Başkanı Mehmet Türkelman FODER Yönetim Kurulu’na ve üyelerine teşekkür etti. Görüş ve düşüncelerin ardından, ilk olarak FODER kadın üyelerinin fotoğraflarından oluşan sunum gösterildi ve büyük ilgi gördü. Yaklaşık 28 dakika süren sunum sonrası, fotoğraflarla ilgili soru-cevap kısmına geçildi.

Fotoğrafların farklı şekillerde değerlendirilebileceğini, sosyal medyada paylaşımın popüler bir yöntem olduğunu belirten Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, çok yakın bir tarihte birçok fotoğrafçının ilgi gösterdiği Limasol karnavalı ile ilgili, önceki yıllarda hazırlamış olduğu “Carnival Faces” isimli sunumu paylaştı. Gökyiğit, konu bütünlüğü olan fotoğrafların, müzik ile birleştiği zaman ortaya çok güzel ve çarpıcı sunumlar çıkabileceğini ve fotoğrafı hobi olarak seçmiş kişilerin, sunum yapmaya da zaman ayırmaları gerektiğini vurguladı.

 Gökyiğit, son olarak 2007 yılında hazırladığı ve farklı etkinliklerde gösterilip çok beğenilen, aynı zamanda farkındalık yaratan sunumu “fotoğraflarla CMC gerçeği” isimli görsel çalışlmasını geceye katılanlarla buluşturdu. Sunumun yıllar önce hazırlanmasına rağmen, bugün dahi Lefke Bölgesinde büyük bir sorun teşgil eden CMC atıklarını ilk kez izleyen katılımcılar ise, sunumdan çok etkilendiklerini ve çok az bilgi sahibi oldukları bir konuda böylesine etkileyici karelerle ve anlatımla bölgedeki sorunların irdelenmesinin fotoğrafın gücü olduğu konusunda görüş belirttiler.

Gecenin sonunda, Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit salonda bulunanları, FODER’in 21 Mart’ta açılılşını gerçekleştireceği belgesel fotoğrafçılık projesi kapsamındaki “Lapta’da Huzur” temalı sergiye, davet etti. KIFSAD Asbaşkanı Derviş Beyit tarafından Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit’e gecenin anısına teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından “fotoğraf” dolu bir gece daha güzel bir şekilde sonlandı.