FODER’in Kültür Dairesi katkıları ile gerçekleştirdiği belgesel fotoğrafçılık eğitimi kapsamında 3 ay boyunca Lapta Huzurevi’nde yaptığı çalışmaların ürünü olan sergi, 21 Mart 2016 Pazartesi akşamı saat 18:00de İsmet Vehit Güney sergi salonunda sanatseverlerle buluştu.

Açılışını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı ile İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy birlikte gerçekleştirdi. Açılışta ayrıca Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Kültür Dairesi Müdürü Aydan Başkurt, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Umure Örs, milletvekilleri İzlem Gürçağ, Ersin Tatar, Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, KIFSAD Başkanı Mehmet Türkelman, GİFDER Başkanı Erhan Özben, FODOS Başkanı Osman Yüksek, Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, Lapta Huzurevi çalışanları ve sakinleri, Güney Kıbrıs’tan fotoğraf tutkunları ile birçok sanatsever yer aldı.

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit sergi açılışı sırasında yaptığı konuşmada, 3 ay önce çok farklı bir proje ile yola çıktıklarını, sergiye gösterilen ilginin seçimin ne kadar isabetli olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

“Bu çalışmada temel amacımız; "gelecek de bir gün gelecek" mesajıyla Huzurevinde yaşayan yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin yaşamları hakkında toplumda farkındalık yaratmak, yaşamlarını belgeleyerek huzurevindeki yaşam hakkında toplumu ve gelecek kuşakları bilgilendirmek ve var olan bilinirliği arttırmaktır dedi.

Huzurevi sakinlerinin sadece ilgi ve şefkate ihtiyacı olduğunu belirten Gökyiğit, Lapta Huzurevi personelinin yaşlılarımıza olan yaklaşım, ilgi ve sevgisinin projede yer alan FODER üyelerini çok duygulandırdığını ve bu nedenle serginin adını “Lapta’da Huzur” olarak isimlendirdiklerini belirtti.

Açılışta bulunamamasına ragmen, projede eğitmen ve danışman olarak katkı koyan ve her türlü desteği sağlayan Sayın İmren Doğan'a da teşekkür edildi.. Gökyiğit, gelecek kuşaklara bırakılabilecek en önemli belgenin fotoğraf olduğunu, yaşlılığın da yaşamda çok özel bir dönem olduğunu ifade etti.

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy da, sergiyi “çok önemli ve değerli” bir etkinlik olarak nitelendirerek, Lapta Huzurevi’nin bakanlık olarak hassasiyet gösterdikleri mekanlardan biri olduğunu, sıklıkla ziyaret edildiğini söyledi.

Lapta Huzurevi’nin 37 sakini bulunduğunu ve her birinin özel hikayesi olduğunu söyleyen Akansoy, el ele verip bu değerlere sahip çıkılması gerektiğini, toplum olmanın bunu gerektirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı da, Lapta’nın nadide huzur dolu bir yer olduğunu belirterek, böyle bir bölgede yeralan mekanın de sakinlerine huzur verdiğini kaydetti.

Meral Akıncı, Lapta Huzurevi’nin imkanlarının kısıtlı olduğuna dikkat çekerek, buradaki insanların üretime katılabileceği ortamların oluşturulması gerektiğini söyledi.

Meral Akıncı Lapta Huzurevi’ni kendisinin de zaman zaman ziyaret ederek buradaki yaşlılarla iletişim kurduğunu, FODER üyelerinin de 3 aylık sürede kurdukları bağın fotoğrafla sınırlı kalmayacağını, ileride de devam edeceğine inandığını söyledi.

Lapta Huzurevi sakinlerinin günlük yaşamlarını yansıtan 125 fotoğraftan oluşan ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla açılan sergi, 25 Mart’a kadar gezilebilecek.

Serginin, ilerki tarihlerde toplumsal duyarlılığı artırmak ve farkındalık yaratmak adına farklı ilçelerde de sergilenmesi hedefleniyor.