Kültür Dairesi’nin düzenlediği 4. Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi Sergisi, 28 Mart 2016 Pazartesi günü Milli Kütüphane’de açıldı.

Kültür Dairesi’nin gelenekselleşen ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi, Kültür Dairesi Personeli ve Fotoğrafçı Ceyhan Özyıldız koordinatörlüğünde, Atatürk Meslek Lisesi, Lefkoşa Türk Lisesi ve Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi fotoğrafçılık kulübü üyesi 35 öğrencinin katılımıyla yapıldı.  

FODER’in her yıl eğitmen olarak katkı verdiği etkinliğe, bu yıl yine Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit ve Yönetim Kurulu Üyemiz Ramadan Gümüşok genç fotoğrafçılarla birlikte oldular ve bilgi paylaşımında bulundular. Ayrıca, deneyimli fotoğrafçılar; Yıltan Taşçı, Osman Yüksek, Mehmet Türkelman ve Mustafa Evirgen de eğitmen olarak görev aldılar. Atölye çalışmasına öğretmenleri Muammer Arıkbuka, Hülya Küçük, Didem Üstat Ercan ve dernek üyemizı Doğay Erçağ sorumluluğunda katılan öğrenciler, deneyimli fotoğrafçılarla birlikte çalışma ve onlardan bilgi alma imkanına sahip oldular.

17 Mart 2016 Perşembe gün İskele Boğazı’ndaki balıkçı barınağından başlatılan atölye çalışmasının ilk durağında genç fotoğrafçılar balıkçıları ve tekneleri fotoğrafladılar. Ardından, Boltaşlı köyüne geçen genç fotoğrafçılar, deneyimli fotoğrafçıların eşliğinde ülkemizdeki en eski kiliselerden biri olma özelliği taşıyan Panayia Kanikaria Kilisesi’ni, Avtepe, Kuruova ve Kaleburnu bölgelerindeki geleneksel Kıbrıs evleri ile kültürel miras alanları ile doğal güzellikleri fotoğrafladılar.

17 Mart Perşembe günü gerçekleştirilen “4.Genç Fotoğrafçılar Gezi Atölyesi”nde öğrenciler tarafından çekilen ve seçkisi yapılan fotoğraflar, 52. Kütüphane Haftası’nın ilk günü olan 28 Mart 2016 tarihinde, Milli Kütüphane’de saat 10.00’da açılan sergiyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Hafta boyunca açık kalacak serginin açılışında etkinliğe katılan öğretmen, fotoğrafçı ve öğrencilere katılım belgeleri verildi.

Eğitmenler