“Miners Memories-Madencilerin Anıları” Belgeseline Yoğun İlgi

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği ( FODER), farklı etkinliklere imza atmaya devam ediyor.

Perşembe akşamları Dernek Binası’nda yer alan Üye Toplantıları kapsamında, 20 Şubat, 2014 tarihinde, yönetmenliğini Paschalis Papapetrou, Bilimsel danışmanlığını da Jeoloji Mühendisi Dr.George Constantinou’nun yaptığı “ Madencilerin Anıları” isimli belgeselin gösterimi gerçekleştirildi.

Paschalis Papapetrou ve George Constantinou’nun da bizzat hazır bulunduğu gösterimde, Kıbrıs için büyük önem taşıyan ve en çok gelir kaynakları arasında bulunan bakır madeninin hangi koşullarda çıkarıldığı ve dönemin çalışma koşulları ile madencilerin yaşadıkları zorluklar ön plana çıkarılmıştır.

Film, özellikle Kıbrıs’ta maden ocaklarında hizmet vermiş Kıbrıslı Türk ve Rum Madenciler ve Kıbrıs Maden Tarihine bir takdir nişanesi olarak hazırlanmış ve hiçbir güvencesi olmaksızın oldukça zor şartlar altında birlikte mücadele etmiş madencilere ithaf edilmiştir. Yorumlanmış hikayeler, Kıbrıslı Türk ve Rum İşçilerin ızdırap ve zorluklar konusunda direnişlerini ve daha iyi çalışma şartları için verdikleri ortak mücadeleyi belgelemektedir.

13 Ocak 1948 yılında başlayıp, aylarca devam eden grevi konu alan belgesel çekimleri Lefke-Gemikonağı (Cyprus Mines Cooperation - CMC Tesisleri ) ve Fugasa ( Skouriotissa)’da gerçekleştirilmiştir. Bilindiği gibi, adı geçen yerler, Kıbrıs’ta bakır madeninin en çok bulunduğu yerler olup, özellikle 1920-30’lu yılları  arasında iş çekim merkezi konumunda idiler.

Halen maden işletmeciliğinin gerçekleştirildiği Skouriotissa Madeni’ne de, 6 Şubat tarihinde ziyarette bulunan ve fotoğrafik açıdan birçok görsel zenginlik içeren maden alanında fotoğraf çekme şansını yakalayan FODER Üyeleri, madenle ilgili belgeselin izlenmesi ile de konunun pekiştirildiğini belirttiler. Yakın geçmişimize ışık tutan  belgesel, çok etkileyici ve bilgilendirici olarak nitelendirilerek, interaktif bir şekilde gerçekleşen soru-cevap kısmında, özellikle CMC’nin dönemin İngiliz İdaresi üzerindeki baskısı ve etkisi aktarılmıştır.