Renkli Görüntüler

Geleneksel 2014 Limasol Karnavalı, 2 Mart 2014 Pazar günü muhteşem bir kapanış töreniyle sona erdi.

Festival boyunca birçok etkinliğin düzenlendiği, konserlerin verildiği Limasol şehri bu yıl yerel katılımcıların yanı sıra binlerce turistin de ilgi odağı oldu.

Karnavalın kapanışına binlerce kişi katılırken, kuzeyden 30 otobüs dolusu katılımcının yanı sıra kendi araçlarıyla gelen Kıbrıslı Türkler de karnavalın son gününe renk kattı.Üyelerimiz de her yıl olduğu gibi bu yıl da hem fotoğraf çekmek, hem de  bu renkli karnavalı izlemek üzere Limasol’a akın ettiler.

10 günlük festivalin ikinci pazar günü, festivalin hem kapanışı hem de en coşkulu günü olarak kutlanıyor ve renkli ve çarpıcı görüntüler ortaya çıkıyor.

Festivalin ilk haftasına ‘Kreatini’ yani ‘Et günü’ deniliyor. Buna göre, ilk hafta içinde, perşembe gününden itibaren 50 gün boyunca Ester gününe kadar et ürünleri tüketilmiyor.

Ortodoks inanışına göre ikinci haftaya ise ‘Peynir haftası’ anlamına gelen ‘Tyrini’ deniliyor.  Buna göre, Ortodokslar bu günden sonra Ester’e kadar hiçbir hayvan ürünü; peynir, hellim vs. gibi şeyleri de tüketmiyorlar.