FODER'in "Kahve tadında" temalı 2014 yılı fotoğraf sergisi açıldı

37 FODER üyemizin, 118 fotoğrafının yer aldığı ”Kahve Tadında“ temalı fotoğraf sergimiz, 6 Mayıs 2014 Salı akşamı saat 19.00'da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde açıldı.

Açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Siber Sibel, Lefkoşa Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu, Kültür Dairesi yetkilileri, sponsorlar ve sanatseverlerin katıldığı sergi, 10 Mayıs Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

FODER’in bugüne kadar gerçekleştirdiği en kalabalık ve en görkemli sergisinde birçok ilk de yaşandı; Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’na FODER’in “Onur Üyeliği Beratı” Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit tarafından takdim edilirken, 1992 yılında kurulan derneğimizde ilk kez “Onur Üyeliği” kararı, sergi öncesi Yönetim Kurulumuz tarafından  alınıp sergi akşamı  takdimi gerçekleştirildi.

Gönendere Kültür ve Sanat Derneği’nin katkıları ile sergi salonunda köy kahvesi, tavla oyunu, kağıt oyunu ve bayanların fal bakması ile çeşitli canlandırmalar gerçekleştirilerek sergi anlayışına farklı bir yorum getirildi.

Özerlat Kahveleri de gece boyunca sanatseverlere kahve ikramında bulundu ve sergi salonunu buram buram kahve kokusu sardı. Lefkoşa Merit Hotel de zengin bir kokteyl ile açılışımıza katkıda bulundu.

Sanatsal renkli ve siyah-beyaz fotoğraflar yanında, 1920-1967 yılları arasında Kıbrıs’ta çekilmiş kahve konulu 5 fotoğraf da ayrı bir bölümde sergilendi. Ayrıca, nostaljik fotoğraf bölümünde, kahvecilikte kullanılan ve nadir bulunan fincanlar, eski cezveler, tepsiler ile kahvehanelerde kullanılan arabacı feneri de yer aldı.

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit açılış öncesi yaptığı konuşmada, sergi anlayışına yeni bir bakış açısı getirdiklerini belirterek, gelecekte de farklı uygulamalarla sanatseverlere süprizler yapmaya devam edeceklerini söyledi. Gökyiğit, 37 üyemizin 118 fotoğrafından oluşan sergimizi izlerken, başarıları gerek yerel, gerekse uluslararası platformda her geçen gün katlanarak artan FODER’in, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki en eski fotoğraf derneği olmasının yanı sıra, en üretken, en fazla projeye ve etkinliğe imza atan bir dernek konumuna geldiğini belirtti ve sergiye katkı koyan herkese teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise yaptığı konuşmada son zamanlarda fotoğraf sanatında büyük başarılar kazanan sanatçılar bulunduğunu belirterek, fotoğraf sanatının hem uğraş hem de iyi bir gözlem yeteneği gerektirdiğini vurguladı.

Sanata verilen önemin ülkenin uluslararası prestijinin artması bakımından da önemli olduğunu ifade eden Eroğlu, ülkelerin sanatları ve sanatçılarıyla geliştiğini kaydetti.
Eroğlu, fotoğraf sanatında başarılı kişileri takdirle takip ettiğini belirterek, sergiye eser veren tüm sanatçıları kutladı.

Konuşmaların ardından, sergiye katkı koyanlara teşekkür plaketleri takdim edildi.