FODER’in “Çocuk Gözüyle Benim Kıbrısım” fotoğraf yarışmasında sergileme alan çocuklara yönelik düzenlediği Temel Fotoğrafçılık Eğitimi tamamlandı

FODER – Telsim işbirliğinde bu yıl ilk kez düzenlenen “Çocuk Gözüyle Benim Kıbrısım” fotoğraf yarışmasında sergileme alan çocuklara yönelik FODER tarafından ücretsiz olarak düzenlenen temel fotoğrafçılık eğitimi tamamlandı.

Mehmet Gökyiğit, Tevfik Ulual, Altay Sayıl, Ramadan Gümüşok ve Korman Kocaismail’in katkı koyduğu eğitimde, çocuklar va aileler FODER tarafından verilen eğitimi çok yararlı bularak, katkı koyanlara teşekkür ettiler.

FODER dernek binasında eğitim; dış mekanlarda ve Büyükhan’da fotoğraf çekimi; fotoğraf müzesi ve Foto Şık stüdyosunu ziyaret çerçevesinde gerçekleşen 3 haftalık etkinlikte, çocukların çekmiş olduğu fotoğraflar da projeksiyonda yansıtılarak, fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken noktalar, eğitime katkı koyan FODER üyeleri tarafından vurgulandı. Kıbrıs’ın en eski fotoğrafçılarından olan ve “Foto Şık” olarak bilinen Mehmet Şık, FODER dernek binasında çocuklara fotoğrafçılığa nasıl başladığı, yaşadığı ilginç olaylar ve fotoğraf çekmenin incelikleri ile ilgili bilgiler verdi.

Ziyaret edilen fotoğraf müzesinden de çok etkilenen çocuklar, müzede yer alan eski fotoğraf makineleri, fotoğraf malzemeleri ve siyah-beyaz eski Kıbrıs fotoğraflarını ilk kez gördükleri için çok şanslı olduklarını söylediler.

İlk kez böylesine güzel ve anlamlı eğitimden geçtiklerini belirten çocuklar, eğitim süresince öğrendiklerini bundan sonra fotoğraf çekerken uygulayacaklarını söyleyip, önümüzdeki yıllarda da çocuklara yönelik fotoğraf yarışmasının devam etmesini çok istediklerini belirttiler.

Hatırlanacağı gibi Telsim ile Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) işbirliğinde düzenlenen  “Çocuk Gözüyle Benim Kıbrısım” isimli fotoğraf yarışmasının sergisi 4 Haziran 2014 tarihinde İsmet Vehit Güney sergi salonunda açılmış ve 125 fotoğraf sergilenmişti. 6-10 ve 11-16 yaş kategorilerinde gerçekleşen yarışmada fotoğraflar  50 Tl’den satışa sunulmuş ve fotoğraflardan elde edilen gelir Soma’daki çocuklara gönderilmek üzere Kızılay yetkililerine teslim edilmiştir.