FODER’de Etkinlikler Hız Kesmiyor: Richard Chamberlain’den Tarihe Işık Tutacak Fotoğraflar

4 Temmuz 2014 Cuma akşamı FODER Üyeleri dernek binasında önemli bir konuğu ağırladılar.

II. Dünya Savaşı sonrası İngiliz Ordusunda görevli olarak adamızda bulunan Richard Chamberlain, ilk kez İngiltere dışına çıkıp kendi ifadesi ile “cennete ayak bastı” ve yaklaşık bir yıl boyunca özellikle Mağusa bölgesinin fotoğraflarını çekti.

Abisi Trevor’un kendisine öğrettiği fotoğrafçılık bilgileri ile o dönem kullandığı Fransız malı Gallus Derlux fotoğraf makinası ile ilgisini çeken herşeyin fotoğrafını çeken Richard Chamberlain, özellikle Mağusa sokaklarında gezerken gördüğü ve “deve treni” diye nitelendirdiği deve kervanını gördüğünde şoklarını yaşamış ve İngiliz Ordusunun Mağusa’daki karargahında oluşturulan karanlık odada fotoğraf baskısı için saatler harcamıştı.

Bu sayede büyük bir negativ ve baskı kolleksiyonu oluşturan Chamberlain, İngiltere’ye geri dönüşünde herşeyi çekmecelerde muhafaza etmiş ve abisi Trvor’un telefonda arayıp Kıbrısla ilgili fotoğrafları bulduğunu söylemesi üzerine, yine abisinin tavsiyesi üzerine Kıbrıs’ta çekmiş olduğu fotoğrafların yer aldığı bir kitap baskısı yapmaya karar vermişti.

En ilginç anılarından birinin, Kıbrıs’ta Daily Mirror gazetesini okur gibi davranan kurgusal bir çocuk fotoğrafını çekip Daily Mirror gazetesine gönderen ve o dönem için büyük bir para sayılan 3 Sterlinin kendisine ödendiğini belirten Chamberlain, bugün 1954 yılına ait Kıbrıs ile ilgili büyük bir fotoğraf kolleksiyonunun sahibi.

Kitabına “Cyprus Scenes and Way of Life in 1954 ” adını veren Chamberlain, bir döneme ışık tutması açısından çok önemli olan çalışmasını ve fotoğrafların baskısını FODER Üyeleri ile paylaşıp her fotoğrafı ile önemli ve açıklayıcı bilgiler verdi. İkinci bir kitap çalışması da olan Chamberlain, ilerki dönemlerde yine FODER Üyeleri ile biraraya geleceğinin sözünü verdi. Fotoğrafları ilk kez görme şansı ve ayrıcalığı yaşayan FODER Üyeleri de, katkısı olan herkese teşekkür etti.