5. Özatay Fotoğraf Sergisi Açıldı

Merhum Öztan Özatay anısına bu yıl 5’incisi düzenlenen Öztan Özatay Fotoğraf Yarışması’na katılan fotoğraflardan oluşturulan sergi, 17 Mart 2013 tarihinde açıldı.

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan 5. Öztan Özatay Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaparken, dereceye girenlere de ödülleri takdim edildi.

Serginin açılışında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yanında, Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Özatay ailesi ve fotoğraf severler hazır bulundu.

Yarışmada eserler Türkiye'den Prof. Dr. Özer Kanburoğlu, Aclan Uraz ve  Kıbrıs'tan Veysi Soyer'den oluşan jüri tarafından değerlendirilmiş ve basına açıklanmıştı

Renkli, siyah-beyaz çocuk ve doğa olmak üzere üç dalda düzenlenen yarışmaya, 93 fotoğraf sanatçısı 703 fotoğrafla katıldı. Toplamda sergilenmeye layık görünen 46 sanatçıya ait 95 eserin 32si FODER üyelerine ait. Ayşe Gökyiğit(2), Ayşe Kocaismail(1), Berkiye Gürcan(1), Fergün Ulual(2), Hasan Canpolat(1), Korman Kocaismail(1), Leman Ahmetoğlu(1), Lisani Otağ(2), Mehmet Gökyiğit(2), Mustafa Evirgen(13), Necla Toptancı(1) veTevfik Ulual(5) sergileme alan FODER üyelerimiz oldular.

Renkli dalda Öztan Özatay Başarı Ödülü  ''Dans I" isimli fotoğrafı ile Hakan Kaşif'e,  Özatay Fotoğrafçılık Özel Ödülü "Bakış" isimli fotoğrafı ile Mustafa Evirgen'e, renkli dalda Jüri Teşvik Ödülü de "Sonbaharın Hüznü" isimli fotoğrafı ile Şefika Karaderi Özsoy'a verildi.

Siyah/beyaz dalda ise Öztan Özatay  Başarı Ödülünü "Garip" isimli fotoğrafıyla Mustafa Evirgen, çocuk dalında Kemal Saraçoğlu Özel Ödülü "Umudun Yazılışı" isimli fotoğrafıyla Münevver Nizam Kahvecisoy kazandı.

Doğa ve Manzara dalında da Öztan Özatay Başarı Ödülü "Zeybeks" isimli fotoğrafı ile Hasan Bağlar'a, Türk Bankası Özel Ödülü "İnce Çizgi" isimli fotoğrafı ile Mehmet Gökyiğit'e verildi.

Ayrıca, sergide satılan fotoğraflardan elde edilen gelirin yarısının fotoğraf sahibine, diğer yarısının ise Kemal Saraçoğlu Vakıf'ına bırakılacağı belirtildi.

Sergilenmeye değer olan fotoğraflar 19-30 Mart tarihleri arasında Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde ziyarete açık olacak.