Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği ( FODER), Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’nı ziyaret etti.

16 Ağustos, 1974’ den itibaren kullanılmayan havaalanı, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne  hizmet vermek için kurulmuş ve özellikle II.Dünya Savaşı’nda kullanılarak, savaştan 2 yıl sonra 1947 yılında havaalanı olarak açılmıştı.

1960 yılı itibarıyle, Havaalanı Kıbrıs Cumhuriyeti’ne devredilmiş, kule Kıbrıslı Rumlar tarafından idare edilmiş ve Adanın tek uluslaraarsı havaalanı olarak faaliyet göstermiştir.

 

1968 yılında yeni terminal binasının inşa edilmesiyle özellikle 1974 yılında yoğun turizm faaaliyetlerine ev sahipliği yapmıştır.1974 yılı itibarıyle Birleşmiş Milletler kontrolüne verilen Lefkoşa Havaalanı’nın terminal binası o günkü koşullara göre çok modern olarak tasarlanmış ve içerisinde mağazalar, bankalar hatta telgraf ofisi dahi yer almaktaydı.

Yeme-içme hizmetleri meşhur Ledra Palace Hotel tarafından karşılanan havaalanında terminal yer döşemesi, ses geçirmeyen Pirelli lastiği ile kaplanmıştı.Salonda206 kişilik, VIP Salonunda da 28 kişilik koltuk kapasitesi bulunan terminal binası 1974’de özellikle yangından  zarar görmüştü.

Halen ,1974’ten kalan Kıbrıs Havayollarına ait kullanılmaz durumda olan bir uçak da pistte yer almakta ve maalesef havaalanı güvercinlere ev sahiğliği yapmaktadır.

Birleşmiş Milletler’den özel izin alınması sonucu FODER Üyelerinin ziyaretine açılan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’nda duygulu anlar da yaşandı.Her ayrıntıyı karelere aktarma yarışına giren fotoğraf tutkunları, böyle bir ayrıcalığa sahip olmanın mutluluğunu yaşadılar.