Foder Gönendere ve Mehmetçik’i Ziyaret Etti

Geçtiğimiz Pazar (28 Nisan 2013) günü Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) üyeleri saat 08.00’de fotoğraf gezisine çıkıp ilk olarak Gönendere köyünü ziyaret etti.

Köyde o sabah açılacak olan festival alanı gezilip köylüler ve tezgah açan esnafın sergilediği ürünler fotoğraflandı. Ayrıca,  köyde açılan FODER fotoğraf sergisi ziyaret edildi.

Saat 11.00’de FODER üyelerinin rotasında aynı gün festival düzenleyen Karpaz’ın Mehmetçik köyü vardı. Üyeler, Mehmetçik’te otantik pansiyon ve restoran olan mekanda öğle yemeklerini yediler ve festival alanını gezip fotoğrafladılar.

Mehmetçik’teki Etnoğrafya müzesi, ziyaret edilen yerler arasındaydı. Ardından İskele İlçesi’ne bağlı Kumyalı köyünün yaklaşık 1 kilometre doğusunda bulunan Finike Tanrıçası Astarte’ye ait mezar alanı da görüldü.

Antik mezar, uzun süre yarı açık konumda ve kısmen yağmalanmış bir şekilde durduktan sonra 2008 yılında Gazimağusa bölgesi Eski Eserler Dairesi tarafından gerçekleştirilen kazılarla tamamen açığa çıkarılmış ve yörede arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Mezar kompleksine güneyden kuzeye doğru basamaklarla inilmektedir. İnilen düz platformun doğu, batı ve kuzeyinde mezar odaları yer almaktadır. Fenikelilere ait olduğu tespit edilen mezarın bünyesinde üç adet mezar odası bulunmaktadır. Bunlardan batı yönünde bulunan mezar odasının giriş kapısının üzerinde Finike Tanrıçası Astarte'ye ait kabartma tekniğinde yapılmış bir portre bulunmaktadır.

Söz konusu Tanrıça Astarte kabartmasının Kıbrıs arkeolojisinde büyük önemi bulunmaktadır. Boynuzlu ve inek kulaklarına sahip bir miğfer giymiş olan Tanrıça Astarte bereket ve aşk tanrıçası olarak bilinmektedir. Yapılan kazı çalışmaları, açığa çıkarılan mezar yapısının M.Ö. V.yüzyıla ait olduğunu ortaya koymaktadır. Bu mezarın yanı sıra.çevresinde birçok kazılmamış veya yağmalanmış en az 50 adet mezar saptanmıştır.