FODER, Niksar’dan Mutlu Döndü

Her yıl aynı tarihlerde fakat Türkiye’nin farklı bir coğrafyasındaDoğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği (DASK)’ın katkıları ile gerçekleştirilen “Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması” bu yıl16-19 Mayıs tarihleri arasında Tokat’ın Niksar ilçesinde düzenlendi.

United Photographers International (UPI) ve Fédération Internationale de l'Art Photographique (FIAP) katkıları ile gerçekleşen 17. Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması, 14 farklı ülke ve yaklaşık 330 fotoğrafçıyı biraraya getirdi.

Tokat Valiliği himayelerinde, Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesi desteğiyle yerli ve yabancı fotoğrafçıların katılımıyla gerçekleşen DOGAY'a bu yıl yurtdışından rekor katılım olurken yarışmaya; Türkiye, İngiltere, İtalya, Hollanda, Yunanistan, Çin, Finlandiya, Filistin, Lübnan, Kıbrıs, Moğolistan, Ürdün, KKTC ve İran’dan fotoğrafçılar katıldı.

Yarışma süresince sosyal etkinlikler düzenlendi. Çamiçi Yaylası Niksar Kamping’de Kamp ve Karavan Derneği üyeleri ve tüm katılımcılarla birlikte Ülkelerden gelen yabancı fotoğraf dernekleri kendi ülkelerinin fotoğraf gösterimlerini yaptılar. FODER tanıtım sunumu, ülke tanıtımı açısından ses getirdi ve büyük beğeni topladı.

16 Mayıs'ta başlayan yarışmaya, 330 kişinin iki gün süren çekimlerinin ardından bir gün süren jüri seçimi yapıldı. Reha Bilir, Tuğrul Çakar, Necmettin Külahçı, İlker Şahin (Türkiye), Leena-Maija Lindqvist (Finlandiya), Marcello Materassi(İtalya), Jargalsaikhan Batdorj (Moğolistan) tarafından oluşan Seçici Kurulun değerlendirmelerinin ardından, 18 Mayıs akşamı gerçekleşen törende beş kategoride toplamda 20 ödül kupası ve 30 mansiyon dağıtılırken 200 fotoğraf sergilenmeye değer bulundu. Organizasyonda ilk kez bu yıl Uluslarası patronaj olarak United Photographers International (UPI) adına altın, gümüş, bronz madalya ve 30 mansiyon dağıtıldı. Fédération Internationale de l'Art Photographique (FIAP -Auspices) himayesinde birincilere anı madalyası verildi.

Dünyada endsütrinin başladığı ilk kent olarak anılan Niksar'ın, Pontus Krallığı'ndan günümüze uzanan kalesi, Roma, Danışmendliler, İlhanlı, Selçuklu, Osmanlı dönem eserleri, Anadolu'da tıp eğitimini veren ilk medrese Yağıbasan (1157), Ayvaz Maden Suyu, taş binaları, konakları, yaylaları, Aşgana (Niksar Mutfağı), Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi'nin izleri benzeri sayısız zenginliği yaklaşık 4.000 kareyle belgelendi.

FODER, son 3 yıldan beri düzenli olarak DASK-DOGAY erkinliklerine katılmakta ve bu yıl aldığı ödül ve sergilemelerle de hem Dernek, hem de ülkemizin tanıtım görevini en iyi şekilde yerine getirmiştir. Bu yıl 5 farklı kategoride gerçekleştirilen yarışmada, Makro-Doğa dalında Neray Oykan Birincilik ödülü sahibi olurken, 5  UPI Mansiyon ödülü de, FODER üyeleri tarafından kazanılmıştır. Kazanılan ödül ve sergilemeler, aşağıdaki gibidir:

Ödüller:

  • Makro – Doğa kategorisi UPI Mansiyon: Neray Oykan
  • Yerel Yaşam kategorisi UPI Mansiyon: Mehmet Gökyiğit
  • Tarih kategorisi UPI Mansiyon: Mehmet Gökyiğit
  • Tarih kategorisi UPI Mansiyon: Sunalp Çelebi
  • Manzara kategorisi UPI Mansiyon: Neray Oykan

Sergilemeler:

  • Makro – Doğa: Neray Oykan (2), Mehmet Gökyiğit
  • Manzara: Gülnur Tokay, Ayşe Gökyiğit, Sunalp Çelebi
  • Yerel Yaşam: Neray Oykan, Hatice Aydın
  • Tarih: Ergün Emiroğulları
  • Genel Doğa: Mehmet Gökyiğit, Neray Oykan, Hatice Aydın, Ergün Emiroğulları (2)

Yarışmada ödül ve sergileme alan fotoğrafları görmek için tıklayınız

Yarışmada ödül ve sergileme alan – alamayan tüm üyelerimizi kutlar, başarılarının artarak devam etmesini dileriz