FODER 2013 sergisi AKM'de Açıldı

Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER)’nin 2013 yılı sergisi Atatürk Kültür Merkezi’nde 18 Haziran Salı akşamı açıldı.

 “Bizler, akıp giden zamanı, karelerimizde durdurmayı başardık” sloganını her zaman kullanan ve 29 üyemizin eserlerinden oluşan sergide toplam 94 fotoğrafın sergilendiği bu yılki tema, üyelerimizin tercihlerine uygun olarak serbest bırakılmıştır. Portre, doğa, manzara, natürmont, siyah-beyaz, soyut, doku, panoramik fotoğraflardan oluşan sergimizin, fotoğraftaki çeşitlilik açısından seyir zevki yüksek bir sergi oluşmasında etken olmuştur.

Açılışını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun yaptığı sergide, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu, bazı milletvekilleri, dernek üyeleri ve çok sayıda fotoğraf tutkunu da katıldı.

Dernek Genel Sekreteri Altay Sayıl açılış öncesi yaptığı konuşmada, FODER’in 1992’de kurulduğunu ve 21 yıllık geçmişi ile KKTC’deki en eski fotoğraf derneği olarak, karma sergilerle, üyelerinin bilgi ve becerilerini artıran çalışmalarıyla öne çıkan ve fotoğrafa gönül veren bir dernek olduğunu söyledi.

Sayıl, serginin fotoğraf sanatçılarının kendilerine has bakış açılarının ve Derneğin pazar günleri düzenlemiş olduğu gezilerin bir ürünü olduğunu  kaydederek, katkısı bulunan sponsorlara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da serginin açılışında bulunmanın kendisi için onur olduğunu söyleyerek, sanatçılar arasında olup sergileri izlemenin kendisine her zaman heyecan verdiğini kaydetti.

Eroğlu, insanların yaşlandıkça eski defterleri karıştırdığı gibi, gençlik yıllarının fotoğraflarına göz gezdirdiğini, bu fotoğrafların gençlik yıllarını göstermesine rağmen aynaya bakıldığında yılların nasıl akıp geçtiğinin, nereden nereye gelindiğinin anlaşıldığını ifade etti.

Fotoğraf sanatına ilginin artması ve sanatçıların fotoğraflarının yurtdışında da sergilenmesinin önemli gelişmeler olduğunu söyleyen Eroğlu, iş çevrelerinin de bu eserleri desteklemesiyle KKTC fotoğrafçısının marifetlerinin dünyada duyurulacağının altını çizdi.

Konuşmaların ardından, sergi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu tarafından açıldı.