“FODER ile Adım Adım Kuzey Kıbrıs” Temalı Fotoğraf Sergisi TÜRKSOY’da Açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 35. ve TÜRKSOY'un kuruluşunun 25. yılı münasebetiyle FODER işbirliğinde düzenlenen “Adım Adım  Kuzey Kıbrıs” konulu fotoğraf sergisi, 16 Kasım 2018 Cuma günü TÜRKSOY Genel Sekreterliği binasında açıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş'ın evsahipliğinde düzenlenen sergi açılışına, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği Üyeleri, fotoğraf sanatçıları ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreni öncesinde, 27 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında yapacakları Avrupa turnesi öncesinde Ankara'da bulunan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası üyelerinin sunumuyla mini bir konser düzenlendi.

Açılışta konuşan ve Kuzey Kıbrıs'ın insanı ve doğasıyla insana huzur, mutluluk veren genç bir cumhuriyet olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, KKTC'nin Türk Dünyası ile kültürel işbirliğini, sanat alanındaki ortaklıklarını 25 yıldır TÜRKSOY çatısı altında kesintisiz sürdürdüğünü belirtti.

KKTC'nin TÜRKSOY'ın kurulduğu yıldan itibaren aktif bir üye olarak çalışmalara katıldığını ve TÜRKSOY'un, "Opera Günleri" gibi KKTC ile özdeşleşmiş etkinliğinin de bulunduğunu dile getiren Purtaş, bu yıl 21. Opera Günleri'ni değişmeyen adresi, Girne'de gerçekleştirdiklerini kaydetti.  

TÜRKSOY ile KKTC'nin arasındaki işbirliğinin, kültürlerin arasında bir sınır konulamayacağının göstergesi olduğunun altını çizen Purtaş, TÜRKSOY olarak "Adım adım Kuzey Kıbrıs" sergisini, Türk Dünyası coğrafyasında sergilemek istediklerini dile getirdi.

FODER ve düzenledikleri sergi hakkında kısa bilgi veren FODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökyiğit,  26 yıldır fotoğrafçılık alanında çalışmalarını aralıksız sürdüren, her yıl farklı projelere imza atan, ülke tanıtımına katkı sağlayan FODER'in bu gün de Türk Dünyası'nın UNESCO'su TÜRKSOY'un binasında 21 üyenin 90 fotoğrafı ile Kuzey Kıbrıs'ın doğası, tarihi mekanları, yerel yaşam görüntülerini Ankaralı sanatseverlere sunduklarını dile getirdi. Konuşmasında, ilk andan itibaren yanlarında olan TÜRKSOY ve katkılarından dolayı Kültür Dairesi Müdürlüğü ile Vakıflar İdaresi’ne teşekkür etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunun 35. ve TÜRKSOY'un kuruluşunun 25. yıldönümünü kutlama vesilesiyle TÜRSKOY'da bulunduklarını ifade eden KKTC Ankara Büyükelçisi Kemal Köprülü, bu etkinliği düzenlediği için TÜRKSOY'a teşekkürlerini iletti.

Uzun yıllardan bu yana KKTC ve TÜRKSOY arasında işbirliğinin devam ettiğini ve Kıbrıslı sanatçıların uluslararası alanda ülkelerini temsil etme ve tanıtma açısından TÜRKSOY’un  ciddi katkı sağladığını kaydeden Köprülü, KKTC'nin görünürlüğünü artırmak, Kıbrıs Türk kültürünü anlatmak adına her sanat dalındaki sanatçılarına görev düştüğünü belirtti.

FODER sergisinin ilk kez KKTC dışında açılan sergi olma özelliğini de taşıdığına dikkati çeken Büyükelçi, bunun Kıbrıs Türk sanatçılarının yurt dışındaki çalışmaları açısından önemli bir olay olduğunu söyledi.

Konuşmasına Türkiye'nin, devleti ve milleti ile birlikte her zaman ve her şartta kardeş KKTC halkının yanında olduğunu söyleyerek başlayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu,  Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefinin Önümüzdeki dönemde KKTC'yi Doğu Akdeniz'de bir çekim merkezine dönüştürerek,kişi başına düşen milli geliri iki katına çıkarmak olduğunu vurguladı

KKTC’yi tanıtıcı “güzel, öğretici ve eğitici resim sergisini düzenleyen TÜRKSOY ve FODER mensuplarına” şükranlarını sunan Yalçın Topçu, "TÜRKSOY çalışmaları ile yedi ayrı müstakil, hür ve bağımsız devletlerimizin  bir olan milleti ile ilgili, birliğini güçlendiriyor ve kültürel bağlarımızı sağlamlaştırıyor. Ayrı beşiklerde büyüyen aynı ecdadın "Bala"larına öz kardeş olduklarını hatırlatan ve öğreten önemli işler yapıyor." diye konuştu.

Sergi, hediye takdimlerinin ardından düzenlenen kurdele kesme töreni ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin, ,ilerki dönemlerde farklı şehir ve ülkelerde de açılması hedefleniyor.