Foder, Tatlısu Köyünü Ziyaret Etti

 Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER), 30’u aşkın üyesiyle geçtiğimiz Pazar günü (03.11.2013) Kıbrıs’ın doğusunda bulunan Tatlısu köyünü ziyaret etti. Önce köy kahvehanesinde sabah kahvesini alan üyeler aynı mekanda günün ilk fotoğraflarını çektiler.

Saat 09.30’da köyden ayrılıp güneydeki yüksek dağlara doğru yönelen fotoğrafçılar, dağlık alanda 2.5-3 kilometrelik güzergahta bulunan ilginç kaya, orman, kanyon ve deniz manzaralarını görüntülediler.

 

Gezinin en yüksek ve esas ziyaret yeri olan Delikli Kaya’da ziyaret edilip bu kez dağın kuzeyinden yaklaşık 3.5 saat süren yürüyüş parkurunda fotoğraflar çekildi ve Tatlısu köyüne dönüldükten sonra köydeki toplanma yeri olan köy kadın kursu binasına varıldı.

Bütün gezi sırasında Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ve bir belediye görevlisi de eşlik etti. Belediye Başkanı, yürüyüşün başından bitişine kadar dernek üyelerine eşlik etmiş, onlarla fotoğraf çektirerek bilgiler vermiştir.

FODER üyeleri için öğle yemeği ise köy kadın kursu binasında o an hazırlanıp pişirilen bitta ve böreklerdi. Üyelere ayrıca kadınlar tarafından kendilerinin hazırladığı paluze ikram edildi.

Tatlısu köyündeki gezinin son kısmı köyün içindeki görüntülere ayrılmıştı.  Fotoğraf avcıları, köydeki tarihi evler, yağ ve harup değirmenleri, insanlar, çeşmeler görüntülediler. Yağ ve harup değirmenleri Kıbrıs’ta belki de çok az örneği olanlardandı. Yağ değirmeninin iç mekanının alanı yaklaşık 200 m2 idi. Halen kurulduğu şekilde durmaktadır.

Tatlısu gezisi tamamlandıktan sonra sahiller gezilmiş, saat 16.30’da da günbatımının çekileceği alana gidilerek günbatımı fotoğraflanmıştır.