FODER, Çıtayı Yükseltti

FODER'in Kültür Dairesi katkıları ile gerçekleştirdiği "Mimari Yansımalar - Architectural Reflections" Fotoğraf Sergisi, 12 Mart 2019 Salı akşamı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından açıldı. Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen açılışa, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın eşi Meral Akıncı, Parti temsilcileri, sponsor temsilcileri, Fotoğraf Dernek Başkanları ve sanatseverler katıldı. Katılımın oldukça yüksek olduğu açılışta, fotoğraflar büyük beğeni topladı ve etkinlik, geç saatlere kadar devam etti.

FODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökyiğit, Kültür Dairesi katkıları ile  1-4 Kasım 2018 tarihleri arasında Mehmet Yasa eğitmenliğinde   Mimari Fotoğrafçılık eğitiminin tamamlanmasının ardından, her geçen gün tempolarını artırarak sergi hazırlıklarına başladıklarını ve 34  FODER üyesinin İngiltere’den Azerbaycan’a; İskoçya’dan Avusturya’ya, Endonezya’dan Küba’ya; Bosna Hersek’ten İtalya’ya ve ülkemizde çekmiş oldukları 129 eşsiz fotoğraf ile sanatseverlerin huzurlarında olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Günümüzde modern binalar kentlerde hızla çoğalırken kültür mirasımız olan tarihi yapıların giderek azaldığını belirten Gökyiğit, mimari fotoğrafçıların, bir yandan modern mimarinin sunduğu estetikten beslenirken bir yandan da geleneksel mimariyi belgeleyerek geçmişi geleceğe taşıdıklarına vurgu yaptı. 

FODER üyelerinin titiz çalışması sonucu ortaya çıkan bu sergide, modern ve geleneksel mimarinin güzel örneklerinin fotoğrafa yansıtıldığını söyleyen Gökyiğit, bir sonraki sergide yine farklı projelerle sanatseverlerin karşısında olmak istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, açılışta yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenen her serginin bir önceki sergiye oranla daha fazla insanın ilgisini çektiğini gözlemlediğini kaydederek, düzenlenen sergilere artan ilgilinin, yapılan güzel işlerin takdir gördüğünün göstergesi olduğunu dile getirdi. Mimarlığın, bir toplumun yaşam biçiminin ve kültürel dokusunun yansıması da olduğunu, fotoğrafla birlikte bu yaşam biçiminin ölümsüzleştirilip dünyayla buluşturulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’nin fotoğraf sanatıyla yansıtılabilecek doğal güzellikleri, insan dokusu, tarihi-kültürel mirası, tarihin çeşitli dönemlerinden mimari eserleri olduğunu belirtti. 
Güzelliklerin yanı sıra, yıllar içerisinde ülkede çarpık yapılaşmanın da oluştuğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, fotoğraf sanatının güzellikleri yansıtırken, çarpıklıkları, yanlış yapılaşma ve yanlışları da yansıtması gerektiğini söyledi. Fotoğrafın gücünün burada da kendisini göstermesi gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, fotoğrafın bu yönüyle, yanlışlardan dersler çıkarılmasının sağlanabileceğini dile getirdi.

Açılış konuşmaları sonrası sponsorlara plaket takdimi gerçekleştirildi ve fotoğrafların izlenmesine geçildi. Sergi, 28 Mart 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.