4. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması Sergisi Açıldı

24 Kasım 2019 Pazar günü bu yıl ilki düzenlenen Lefkara Nakış Günü ile “Kıbrıs Kültürü” temalı 4. AKSA Fotofest fotoğraf sergisi ve ödül töreni, düzenlenen törenle Çayırova köyündeki Lefkara Evi’nde gerçekleştirildi.

Lefkara Evi proje sorumlusu Zekai Altan da 4. kez düzenlenen fotoğraf yarışmasının kırsal alanda düzenlenmesi için oy birliği ile karar verdiklerini söyleyerek, Lefkara Evi’nde yer alan etkinlik ile kültür ve sanatı aynı çatı altında buluşturduklarını ifade etti.

Aksa Santral müdürü Şener Şentürk de “Kıbrıs Kültürü” konulu fotoğraf yarışmasına gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirterek, iğne ile kuyu kazarak lefkara işini severek yapan kadınlara teşekkür etti.

 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da tüm öğretmenlerin gününü kutlayarak konuşmasına başladı. Toplumları var eden değerlerden biri olan, kültürün önemine değinen Bakan Çavuşoğlu, ülke kültürünün binlerce yıl yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması için ellerinden gelen katkı ve çabayı ortaya koyduklarını belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, üreten ve ülke kültürüne sahip çıkanların yanında olduklarını kaydederek, kültürel varlıkların korunması ve yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Başbakan Ersin Tatar da tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak, ülke kültürünün korunarak gelecek nesillere aktarılmasının önemine değindi.

Çayırova’daki Lefkara Evi’nde böylesi güzel bir projeyi ortaya koyan ve emeği geçen herkesi kutlayan Başbakan Tatar, buradan daha çok ürün ve değerin çıkmasını temenni etti.

Başbakan Tatar, el sanatlarının ülke kültürünün yaşatılmasının yanı sıra bir de ekonomik boyutu olduğunu ifade ederek, böylesi merkezlerde üretilen ürünlerin turistlere pazarlanması yönünde ilgili bakanlıkların işbirliği içerisinde çalışması gerektiğini kaydetti.

Sanat ve kültürel etkinliklerin bir bütün içerisinde işbirliğinde gerçekleştirilmesi durumunda daha fazla etkili olacağını dile getiren Tatar, emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve serginin açılması ile devam etti. Juri Üyeleri, 59 siyah-beyaz ve 76 renkli fotoğraf arasından 11 siyah-beyaz ve 11 de renkli fotoğrafı sergilemeye layık gördü. Feridun Karakartal “mazi” adlı siyah-beyaz fotoğrafı ile, Meltem Çelikeri de “akşamcı” adlı fotoğrafı ile siyah-beyaz kategoride “Başarı Ödülü” kazanırken, MehmetaliKarahasan “fırın hazırlığı”, Konny Poggel de “folklor master gurubu” isimli fotoğrafları ile renkli kategoride Başarı Ödülü kazandılar. AKSA Juri Özel Ödülü’ne de Konny Poggel’in “folklor master grup” isimli fotoğrafı layık görüldü.